Notowania

wiadomości
12.04.2013 17:53

Syria - kończą się pieniądze na pomoc ofiarom wojny

Podziel się
Dodaj komentarz

ONZ alarmuje, że kończą się pieniądze na pomoc ofiarom wojny w Syrii. Światowy Program Żywienia, który pomaga obecnie ponad trzem milionom Syryjczyków zapowiedział, że jeśli nie uda się zebrać dodatkowych środków, to już za miesiąc trzeba będzie znacznie ograniczyć udzielaną obecnie pomoc.
Światowy Program Żywienia to agenda ONZ zajmująca się głównie krajami głodującymi. Przedstawiciele organizacji od wielu tygodni dostarczają pomoc dla 2,5 miliona Syryjczyków, mieszkających w rejonach dotkniętych walkami. Finansują też żywienie ponad miliona osób, przebywających w obozach dla uchodźców w Libanie i Jordanii.
Agenda twierdzi, że na bieżącą pomoc brakuje jej 80 milionów dolarów. Jeśli pieniądze się nie znajdą, to już w maju trzeba będzie wstrzymać pomoc dla uchodźców, a od lipca ograniczyć dostarczanie żywności wewnątrz Syrii. "To może sprawić, że jeszcze więcej osób ucieknie z Syrii i prowadzenie obozów dla uchodźców będzie jeszcze droższe. Dla Syryjczyków w Jordanii pieniędzy wystarczy nam do połowy maja" - tłumaczy rzeczniczka Światowego Programu Żywienia Elisabeth Byrs.
ONZ apeluje do społeczności międzynarodowej o wpłaty. Koszty pomocy Syryjczykom nie są małe, gdyż konwoje z żywnością muszą być dodatkowo chronione. Coraz częściej zdarzają się bowiem ataki i napady na ciężarówki wewnątrz Syrii.
Szacuje się, że wojna w Syrii kosztowała już życie co najmniej 70 tysięcy osób. Syryjskie organizacje praw człowieka twierdzą, że ofiar może być nawet 120 tysięcy.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz