Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria: porozumienie to zwycięstwo

0
Podziel się
bEqicibp

Amerykańsko - rosyjskie porozumienie w sprawie syryjskiej broni chemicznej to "zwycięstwo", które odwraca groźbę wojny - mówią władze w Damaszku. Syryjski minister stanu ds. pojednania narodowego Ali Haidar powiedział rosyjskiej agencji Ria Novosti, że ustalenia pomogą Syrii wyjść z kryzysu i odwracają niebezpieczeństwo wojny, pozbawiając "tych, którym zależy na konflikcie, pretekstu do jego rozpoczęcia. "To zwycięstwo udało się osiągnąć dzięki dyplomacji rosyjskich przyjaciół" - dodał.
Zgodnie z planem, uzgodnionym przez szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa, reżim Asada ma w ciągu tygodnia przedstawić spis swego arsenału chemicznego. Do listopada w Syrii mają pojawić się inspektorzy ONZ. Władze w Damaszku mają dać "natychmiastowy i nieskrępowany" dostęp do wszystkich miejsc, które inspektorzy będa chcieli zbadać pod kątem obecności broni chemicznej. Najpóźniej do połowy 2014 roku broń ta ma być całkowicie wyeliminowana.
Tymczasem syryjska opozycja uważa, że to nie wystarczy. Przedstawiciele Syryjskiej Narodowej Koalicji uważają, że należy też zakazać używania rakiet balistycznych i lotnictwa wojskowego przez władze w Damaszku, które przeprowadzają naloty na syryjskie miasta.

IAR

bEqicibS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)