Notowania

polska
30.06.2009 09:06

Sytuacja powodziowa na południu Polski poprawia się

Coraz lepsza pogoda sprawia, że poziom wód w rzekach opada. Rozpoczęło się wielkie sprzątanie i wypłata świadczeń dla poszkodowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Józef Januś, kierownik wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego w Krakowie uspokaja, że nawet jeśli pojawią się kolejne opady, to nie powinny być tak gwałtowne jak te sprzed kilku dni. Prognoza pogody dla Małopolski jest bardzo korzystna i spodziewana jest słoneczna pogoda z pojedynczymi burzami.

Henryk Ferster - dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu - zapewnia, że Opolszczyźnie nie zagraża powódź podobna do tej sprzed 10 lat. Fala powodziowa na Odrze jest o kilkadziesiąt centymetrów niższa niż prognozowano. Jedyny problem mogą mieć mieszkańcy Brzegu. W tej chwili Odra przekroczyła tam stan alarmowy o 45 centymetrów. Jeśli woda jeszcze podniesie się, to mogą wystąpić lokalne podtopienia.

Główne rzeki na Podkarpaciu - San i Wisła - nie stwarzają zagrożenia powodziowego, a rezerwy powodziowe w głównych zbiornikach retencyjnych są utrzymywane - zapewnia Marek Górak z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Rozpoczęto wypłacanie zasiłków powodziowych. Pierwsze zasiłki dotarły do mieszkańców piętnastu samorządów. 8,5 miliona złotych trafi do 1695 poszkodowanych rodzin, głównie z okolic Ropczyc.

Obfite opady deszczu, które w zeszłym tygodniu przeszły nad południową Polską, spowodowały liczne powodzie i podtopienia. Największe straty dotknęły mieszkańców gmin położonych w województwach podkarpackim, małopolskim, opolskim i dolnośląskim.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz