Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkoły wyższe w Polsce

0
Podziel się:

Największym ośrodkiem akademickim w Polsce jest Warszawa, na kolejnym miejscu znalazł się Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź oraz Lublin - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W tych miastach kształciło się ponad 43 procent wszystkich studentów; ponad połowa to studenci studiów stacjonarnych.

GUS zaznacza, że począwszy od 2000 roku sukcesywnie przybywa szkół wyższych. Jednocześnie jednak w ostatnich dwóch latach nastąpił spadek ogólnej liczby studentów, choć liczba absolwentów stale rośnie. Przyczyną takiego stanu są zmiany demograficzne, które powodują, że jest coraz mniej kandydatów na studia wyższe. Z kolei osoby urodzone w czasach wyżu demograficznego obecnie kończą studia.
Z informacji przedstawionej przez Urząd wynika, że z 461 szkół wyższych, 131 było uczelniami publicznymi, w których kształciło się blisko 70 procent ogółu studentów. Reszta, czyli 330 uczelnie to szkoły niepubliczne.
Według danych GUS, w ostatnich latach maleje zainteresowanie kierunkami humanistycznymi, społecznymi, a także informatycznymi.Większym zainteresowaniem cieszą się za to kierunki związane ze zdrowiem i opieką społeczną, a także architekturą i budownictwem. Mimo to nadal dominującą grupę stanowią kierunki ekonomiczne i administracyjne.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)