Notowania

sztokholm
24.04.2009 19:35

Sztokholm: kończy się "Gombrowiczowski sezon teatralny"

 Występem gdańskiego Teatru Dada von Bzdulow kończy się dzisiaj w Sztokholmie "Gombrowiczowski sezon teatralny 2008 - 2009". Polski zespół zaprezentuje znany spektakl "Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (a la Gombrowicz)".

Podziel się
Dodaj komentarz

Festiwal twórczości Witolda Gombrowicza zorganizował stołeczny Turteatern, uznawany za czołową scenę awangardową kraju w bliskiej współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie. W czasie festiwalu publiczność mogła obejrzeć nową inscenizację "Ślubu", który był już wystawiany na scenach Sztokholmu. Spektakl "Zimne ciarki z Witoldem" autorstwa trójki szwedzkich dramaturgów Nilsa Poletti, Cariny Ehrenholm i Jespera Heldta, którzy stworzyli go opierając się m.in na opowiadaniach ze zbioru "Bakakaj". Pokazano też inscenizację "Ferdydurke", przygotowaną przez Emmę Brostrom oraz "Bosy Bunt" sztukę na motywach niedokończonej przez pisarza "Historii", tej samej autorki.

Na sezon gombrowiczowski złożyły się ponadto dyskusje i seminaria poświecone jego twórczości. Uczestniczyli w nich szwedzcy tłumacze, a wśród nich Anders Bodegard, który za przekład "Dzienników" Gombrowicza był nominowany do Literackiej Nagrody UE.

Sezon gombrowiczowski pozwolił też na zaprezentowanie młodego polskiego dramatu w formie tak zwanych czytań sztuk w szwedzkim przekładzie. Dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego w Warszawie odbyły się imprezy pod hasłem "3 czytania, 3 autorów, 3 tłumaczy, 3 reżyserów", na których przedstawicielom szwedzkiego świata teatralnego przedstawiono sztuki Magdy Fertach, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Michała Walczaka.

Tagi: sztokholm, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz