Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tajlandia
11.04.2009 09:34

Tajlandia: Zamieszki przerwały azjatycki szczyt

Ogłoszono stan wyjątkowy w rejonie Pattayi - kurortu, gdzie miał odbyć się szczyt ASEAN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Tajlandii ogłosił stan wyjątkowy w rejonie Pattayi - kurortu, gdzie jutro miał odbyć się szczyt przywódców państw azjatyckich.

W mieście trwają gwałtowne antyrządowe demonstracje. Wcześniej tajlandzki rząd poinformował o przełożeniu szczytu.

Uczestnicy protestów w Pattayi, domagający się dymisji rządu, wdarli się do budynków, w których miały odbywać się spotkania. Rano czasu lokalnego protesty zmusiły organizatorów szczytu do odwołania spotkania szefów dyplomacji Chin, Japonii i Korei Południowej.

Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa, protestujący zablokowali drogi dojazdowe do hotelu, w którym miał odbyć się szczyt przywódców ASEAN-u i państw partnerskich organizacji. Około południa setkom demonstrantów udało się przedrzeć do centrum prasowego szczytu, położonego nieopodal miejsca obrad.

W Pattayi zebrały się ponad dwa tysiące ubranych w czerwone koszule przeciwników urzędującego premiera Tajlandii. Główny kompleks hotelowy, w którym przebywają delegacje poszczególnych państw, chroniony jest przez policyjny kordon, a także jednostki służb specjalnych.

Dzisiaj w Pattayi miało dojść do wielu spotkań. Główne obrady szczytu zaplanowano na jutro. Jednak jak poinformował rzecznik tajlandzkiego rządu, obecnie trwają konsultacje z delegacjami poszczególnych państw dotyczące nowego harmonogramu spotkań.

Szczyt ASEAN-u i państw partnerskich tej organizacji zaplanowany był na grudzień ubiegłego roku, jednak w ostatniej chwili został odwołany, także ze względu na niestabilną sytuację wewnętrzną w Tajlandii.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: tajlandia, zamieszki, szczyt, asean, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz