Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Talibowie zbijają fortunę na opium

0
Podziel się:

Według ONZ, tylko w ubiegłym roku afgańscy talibowie zarobili na narkotykach 100 milionów dolarów.

Talibowie zbijają fortunę na opium
(PAP/EPA)

100 milionów dolarów zarobili w zeszłym roku afgańscy talibowie na produkcji opium. Takie są najnowsze szacunku ONZ-owskiego Biura do spraw Narkotyków i Przestępczości.

Z raportu agendy wynika, że do rebeliantów trafiła jedna dziesiąta zysków ze sprzedaży opium. Talibowie zarobili też na ochronie narkotykowych laboratoriów i na przemycie.

Afganistan od wielu lat uchodzi za jedno z centrów światowej produkcji narkotyków. To właśnie z tego kraju pochodzi 93 procent sprzedawanego na świecie opium. Zyski ze sprzedaży trafiają w dużej mierze do kieszeni talibów, którzy właśnie z tych pieniędzy finansują swoje operacje zbrojne.

Były premier Afganistanu Ahmad Szach Ahmadzai w rozmowie z Polskim Radiem ocenia, że do takiej sytuacji przyczynił się również zachód. - _ Narkotyki z Afganistanu kupują głównie Ameryka i Europa. A przecież gdyby nie ten popyt, to w Afganistanie nie produkowanoby narkotyków. Tymczasem Zachód jest najlepszym rynkiem zbytu tych narkotyków. Zdarza się nawet, że są one transportowane samolotami z Kabulu _ - mówi Ahmadzai.

Tegoroczne zbiory maku w Afganistanie mogą okazać się niższe niż wcześniej sądzono z powodu nadciągającej do kraju suszy. Nadal jednak uprawa maku będzie prawdopodobnie głównym zajęciem rolników w południowych prowincjach Helmand czy Nimroz.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)