Notowania

wiadomości
15.01.2012 19:50

Tatry - sytuacja lawinowa

Gwałtownie pogarsza się sytuacja lawinowa w Tatrach - TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego, oznaczający sytuację skrajnie niebezpieczną w Tatrach. W ciągu ostatnich kilku dni w górach łącznie spadło ponad 80 cm śniegu do tego silny wiatr tworzy w wielu miejscach nawet kilkumetrowe zaspy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ratownicy TOPR ostrzegają turystów - wyjście poza górną granicę lasu wiąże się z ogromnym zagrożeniem podcięcia lawiny lub nawet samoistnego jej zejścia. Andrzej Maciata ratownik dyżurny TOPR służby lawinowej apeluje o to aby w najbliższym czasie wycieczki ograniczyć do tatrzańskich schronisk choć i tu na turystów mogą czyhać zagrożenia.
Szlaki w wielu miejscach w Tatrach są zasypane śniegiem i nieprzetarte. Poruszanie się po górach wymaga nart, rakiet śnieżnych a przede wszystkim ogromnego doświadczenie i posiadania umiejętności właściwej oceny zagrożenia lawinowego w terenie. Lawinowa czwórka ogłaszana jest niezmiernie rzadko tylko w sytuacjach skrajnego zagrożenia - oznacza ona że nawet na zalesionych terenach może zejść lawina.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz