Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK - SKOK - orzeczenie

0
Podziel się:

SKOKi będą musiały ujawnić posiadany majątek i będą podlegały Komisji Nadzoru Finansowego. Taki będzie efekt wejścia w życie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją dwa zaskarżone przez prezydenta artykuły, jednak stwierdził, że nie uniemożliwia to jej podpisania.

Przewodniczący Trybunału sędzia Andrzej Rzepliński powiedział po przedstawieniu orzeczenia, że teraz prezydent może podpisać ustawę bez dwóch niekonstytucyjnych zapisów, albo może się skonsultować z marszałkiem Sejmu.
Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz wyjaśnia, że jeśli ustawa wejdzie w życie i SKOKi trafią pod nadzór Komisji, trzeba będzie dokładnie sprawdzić sytuację finansową kas i bezpieczeństwo oszczędności jej klientów.
Przedstawiciele SKOKów, którzy są przeciwni ustawie, cieszą się z zakwestionowaniu dwóch przepisów przez Trybunał. Prezes zarządu Kasy Krajowej kas spółdzielczych Grzegorz Bierecki podkreślił, że jest to krok na drodze tworzenia dobrego prawa regulującego działanie kas kredytowych w Polsce. Przedstawiciele SKOKów mają nadzieję, że wkrótce cała ustawa trafi do trybunału, który uzna jej niekonstytucyjność.
Ustawę regulującą działalność SKOKów skierował w całości do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Lech Kaczyński. Natomiast Bronisław Komorowski pytanie do sędziów zmienił i pozostawił do ich oceny tylko dwa artykuły. Chodziło o pozbawienie członków kas możliwości udziału w walnym zgromadzeniu oraz gwarancje bezpieczeństwa oszczędności w latach 2009 - 2010, co stało się bezprzedmiotowe wobec niewejścia ustawy w życie w planowanym terminie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)