Notowania

ruch drogowy
14.10.2009 18:03

TK zakwestionował nowelizację ustawy o ruchu drogowym

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację ustawy o ruchu drogowym która miała obowiązywać od maja 2010 roku. Ustawa miała wprowadzić zamiast mandatów kary pieniężne nakładane w trybie administracyjnym i punkty karne. Trybunał tym samym podtrzymał część wniosku prezydenta o niezgodności niektórych zapisów ustawy z konstytucją RP.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sędzia Ewa Łętowska uzasadniając wyrok podkreśliła, że Mimo, że TK zakwestionował jedynie kilka przepisów, są one - ściśle związane z całą nowelizacją. Dlatego cała cała nowela nie może wejść w życie.

Przedstawiciel prezydenta minister Andrzej Duda podkreślił że ustawa byłaby niesprawiedliwa. Gdyby ustawa weszła w życie ci, których stać by było na zapłacenie - uniknęliby kary w postaci punktów - podkreśla Andrzej Duda

Zgodnie z nowelizacją przekroczenie prędkości nie byłoby traktowane jako wykroczenie. TK uznał za niekonstytucyjny zapis, przewidujący stosowanie kary pieniężnej w trybie administracyjnym. TK uznał też za niezgodną z konstytucją sprzedaż zatrzymanego pojazdu na poczet kary. TK odrzucił zarzut prezydenta uchwalenia ustawy bez konsultacji z Krajową Radą Sądowniczą.

Tagi: ruch drogowy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz