Notowania

unia
30.06.2009 13:12

"Traktat Lizboński zostanie do jesieni ratyfikowany w całej Unii"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził przekonanie, że Traktat Lizboński zostanie do jesieni ratyfikowany w całej Unii. Dodał, że z zadowoleniem przyjął dzisiejszy wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że dokument jest zgodny z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sędziowie w Karlsruhe podkreślili jednocześnie konieczność wzmocnienia kompetencji niemieckiego parlamentu w procesie integracji europejskiej. Sędziowie trybunału odrzucili skargi wnioskodawców, którzy argumentowali, że Traktat Lizboński przyznaje zbyt duże kompetencje instytucjom europejskim kosztem parlamentów narodowych. Sędziowie wskazali natomiast na konieczność wzmocnienia roli obu izb niemieckiego parlamentu - Bundestagu i Bundesratu - w procesie decyzyjnym. Dlatego, zdaniem trybunału, należy poprawić ustawę o ratyfikacji traktatu. Dopóki to nie nastąpi, proces ratyfikacji nie będzie mógł zostać w Niemczech zakończony. Traktat Lizboński po przyjęciu przez parlament czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Według niemieckich mediów, rząd i parlament bardzo szybko zajmą się opracowaniem nowej ustawy ratyfikacyjnej. Prawdopodobnie zostanie ona przyjęta już latem.

Traktatu Lizbońskiego nie podpisali jeszcze prezydenci Polski i Czech. Irlandczycy odrzucili Traktat w referendum. Kolejne odbędzie się na początku października.

Tagi: unia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz