Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trójkat Weimarski-Bialorus-szefowie dyplomacji

0
Podziel się:

Trójkąt Weimarski-Białoruś-szefowie dyplomacji

Ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego omówią jutro w Bydgoszczy między innymi plan działań wymierzonych w reżim Aleksandra Łukaszenki - dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych Informacyjna Agencja Radiowa.
Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec wymienią się także opiniami na temat wspólnej polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej, a także omówią politykę wobec Rosji i krajów sąsiadujących ze Wspólnotą, zarówno na południu, jak i na wschodzie.
Jak dowiedziała się nieoficjalnie IAR, spotkanie Radosława Sikorskiego, Alaina Juppe i Guido Westerwellego ma na celu wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie działań uderzających w reżim Aleksandra Łukaszenki. 23 maja ministrowie spraw zagranicznych państw Unii mają podjąć decyzję o wprowadzeniu sankcji ekonomicznych, wymierzonych w przedsiębiorstwa blisko związane z autorytarnym prezydentem Białorusi. Według anonimowego źródła w MSZ, chodzi o sankcje ekonomiczne, które bezpośrednio uderzą w tak zwane "czułe punkty" Łukaszenki, między innymi koncern Biełnieftiechim, eksportujący do Unii produkty ropopochodne. Nie wiadomo jednak, czy uda się uzyskać poparcie wszystkich państw. Według nieoficjalnych informacji, wprowadzeniu sankcji ekonomicznych wobec strategicznych firm kontrolowanych przez Łukaszenkę niechętne są między innymi Włochy i Litwa.
Podczas jutrzejszego spotkania w Bydgoszczy, ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego omówią również politykę wobec Rosji, a także sąsiadów Unii Europejskiej. Jak się dowiedziała ze źródeł dyplomatycznych IAR, chcemy przekonać Paryż, że wspierając przemiany w Tunezji i Libii Warszawa liczy na zainteresowanie Francji wschodnim sąsiedztwem Wspólnoty. Dlatego też w rozmowach weźmie udział wicepremier-minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Iurie Leanca. Według nieoficjalnych informacji, Warszawa chce docenić Kiszyniów jako lidera Partnerstwa Wschodniego - unijnego programu zainicjowanego przez Polskę i Szwecję.
Szefowie dyplomacji będą też rozmawiać w Bydgoszczy o projekcie unijnej polityki bezpieczeństwa.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)