Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trudna sytuacja osób niepełnosprawnych na uczelniach wyższych

0
Podziel się:

Niepełnosprawni na wielu uczelniach wciąż mają utrudniony dostęp do studiów - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Regionalnego. Połowa z ponad czterystu badanych wyższych szkół ma problemy z udzieleniem informacji na temat możliwości pomocy w nauce osobie niepełnosprawnej. W efekcie jedynie 5 % niepełnosprawnych może się pochwalić dyplomem uczelni wyższej.

Zdaniem niepełnosprawnego studenta Jacka Zadrożnego konieczne są długotrwałe starania o pozycję niepełnosprawnych na poszczególnych uczelniach. Zadrożny wskazuje na powolność działania wielu uczelni, gdzie nawet zaakceptowanie projektu nowej windy dostosowanej dla potrzeb niepełnosprawnych może potrwać kilka lat.
Co piąta uczelnia odmawia studiów osobom z wyższą niepełnosprawnością. Alekander Waszkielewicz wiceprezes Instytutu Rozwoju Regionalnego podkreśla, że niepełnosprawni wielokrotnie spotykają się z jednoznaczną odmową przyjęcia na studia. Waszkielewicz podał przykład osoby niepełnosprawnej, która w odpowiedzi na prośbę o przyjęcie na studia usłyszała: "Oni mnie tutaj nie widzą".
Krystyna Mrugalska z Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych podkreśla, że w Polsce mamy dobre przepisy dotyczace niepełnosprawnych, ale gorzej jest z ich wykorzystaniem w praktyce. Dodaje, że wiele osób niepełnosprawnych mogłoby studiować, gdyby miały wsparcie. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie usługi i przystosowanie otoczenia do rodzajów niepełnosprawności.
Kolejnym krokiem w kierunku kompleksowego rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych może być ratyfikowanie przez Polskę Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych. Dokument ten regulujący podstawowe prawa niepełnosprawnych został przyjęty przez ONZ w marcu tego roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)