Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TV Polonia świętuje jubileusz 15-lecia

0
Podziel się:

Telewizja Polonia świętuje jubileusz 15-lecia. TV Polonia to pierwszy satelitarny program Telewizji Polskiej, który powstał w 1993 roku.

Dziś nadaje na wszystkich kontynentach, dlatego ramówka skierowana jest przede wszystkim do rodaków poza granicami naszego kraju - podkreśla dyrektor TV Polonia, Agnieszka Romaszewska - Guzy. Jest to jednak także telewizja oglądana przez Polaków w kraju. To z kolei powoduje, że całość oferty telewizji publicznej jest pełniejsza - mówi Romaszewska - Guzy. Główni odbiorcy to grupa powyżej 40-tego roku życia.

Z okazji jubileuszu, w niedzielę odbędzie się uroczysta gala. Wtedy też zostaną wręczone nagrody "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju". TV Polonia przyznaje je od 1995 roku. Statuetkę przedstawiającą Fryderyka Chopina otrzymują Polacy, którzy na całym świecie rozsławiają rodzimą kulturę, sztukę, naukę czy sport.

W tym roku już po raz drugi nagrodę specjalną otrzyma profesor Andrzej Stelmachowski. Był on między innymi doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a później prezesem stowarzyszenia Wspólnota Polska. Statuetkę otrzyma także doktor Bożena Laskiewicz, lekarz, członkini Głównej Kwatery Harcerek poza granicami kraju. Jako wolontariuszka, w ramach przedsięwzięcia Saint John Ambulance, udziela pierwszej pomocy w nagłych zasłabnięciach osób biorących udział w masowych imprezach. Nagroda trafi także do Franciszka Kosowicza, żołnierza Armii Krajowej, który dziś pomaga Polakom na Wschodzie. Wśród wyróżnionych znajdzie się Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Wśród nagrodzonych w poprzednich latach byli między innymi Rafał Blechacz, Jan Nowak - Jeziorański, Jerzy Giedroyć i Krzysztof Kieślowski.

Jubileusz uświetni też zrealizowany dla TV Polania spektakl "Emigranci" Sławomira Mrożka w reżyserii Artura Żmijewskiego. W przedstawieniu zagrają Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski. Później spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Praga w warszawskiej Fabryce Trzciny.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)