Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tybet
15.03.2008 11:15

Tybet apeluje do Pekinu o zaniechanie przemocy

W ciągu ostatnich kilku dni w Tybecie zginęło, według różnych źródeł, od 10 do 100 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tybetańskie władze na wychodźstwie wezwały Pekin do zaniechania przemocy wobec mieszkańców Tybetu, sprzeciwiających się chińskiej dominacji w tym regionie.

Zarówno XIV Dalajlama, jak i premier wychodźczego rządu oraz władze tybetańskie rezydujące w Dharamsali zaapelowały do Chin, by poważnie potraktowały protesty mieszkańców i podjęły rozmowy o sposobach rozwiązania problemu.

Według różnych danych w ciągu ostatnich kilku dni w Tybecie zginęło od 10 do 100 osób, a chińskie siły bezpieczeństwa użyły do pacyfikacji pokojowych demonstracji opancerzonych pojazdów bojowych oraz czołgów.

Liczbę 100 zabitych w różnych częściach Tybetu podano na oficjalnej stronie internetowej tybetańskiego rządu na wychodźstwie. Według tego samego źródła protesty ogarnęły wiele obszarów Tybetu.

Władze tybetańskie przebywające w Indiach zaapelowały do członków wspólnoty międzynarodowej o użycie swych wpływów i skłonienie Chińczyków do zaniechania przemocy wobec protestujących. Po raz kolejny zaprzeczyły, że to one inspirowały protesty, o co oskarżają wychodźczy rząd Chiny.

W Delhi odbyła się wczoraj wieczorem kilkudziesięcioosobowa pikieta tybetańska przed ambasadą chińską. Kilkudziesięciu jej uczestników zatrzymano. Do znacznie większej manifestacji solidarności z Tybetańczykami doszło w Kathmandu, stolicy Nepalu. Blisko tysięczną grupę demonstrantów rozpędziła nepalska policja.

Tagi: tybet, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz