Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Tygodnik Powszechny" - przed pielgrzymką Benedykta XVI do Brazylii

0
Podziel się:

"Tygodnik Powszechny" wymienia kilka cech opisujących religijność Brazylii - kraju, do którego za kilka dni wybiera się z pielgrzymką papież Benedykt XVI. Wśród nich są: duży ładunek emocjonalny i poczucie wspólnotowości, kult Chrystusa cierpiącego i fetyszy, współistnienie credo chrześcijańskiego z elementami kultur i religii indiańskich, afrykańskich i kaboklów.

"Tygodnik Powszechny" pisze, że Brazylijczycy z dumą mówią o sobie - Kościół największy na świecie. Liczby są rzeczywiście imponujące - podaje tygodnik. Ponad 155 milionów katolików, 41 arcybiskupstw, 268 diecezji i 9222 parafie. Konferencja Narodowa Biskupów Brazylii powstała jeszcze w 1952 roku i jest organizmem pod wieloma względami wzorcowy. Biskupi nie uciekają od inicjatyw dynamizujących ewangelizację, a efekty prac komisji działających przy episkopacie są widoczne w życiu społecznym.
"Tygodnik Powszechny" dodaje, że Benedykt XVI zobaczy też Kościół z problemami â?ľkadrowymi". W Brazylii liczba duchownych i zakonników jest niewystarczająca. W ostatnich latach odnotowuje się jednak wzrost powołań mimo, że w Brazylii działa oddany i aktywny laikat.
Tygodnik wspomina też Leonarda Boffa symbol teologii wyzwolenia. Człowiek ten, dość kontrowersyjny, postrzega obecny pontyfikat dość pesymistycznie. To właśnie kardynał Joseph Ratzinger w latach 80-tych XX wieku wskazywał na nieścisłości doktrynalne w jego publikacjach. "Tygodnik Powszechny" pisze, że â?ľSprawa Boffa", która ciągnęła się kilka lat, ostatecznie zakończyła się jego odejściem z kapłaństwa. Tygodnik stawia pytanie, czy w kontekście bolesnych dla Kościoła w Brazylii zajść trudności natury doktrynalnej muszą się wiązać z odejściem z Kościoła.
Więcej na temat zbliżającej się pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Brazylii można przeczytać w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego".

TP/iar/ew / gaj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)