Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

tys. Polaków jedzie na Taizé

0
Podziel się
bEqHgBCd

Ponad 4,5 tys. Polaków weźmie udział w tegorocznym, 36. Europejskim Spotkaniu Młodych, organizowanym przez wspólnotę z Taizé. Rozpoczyna się ono jutro w Strasburgu.
Wśród polskich uczestników spotkania są m.in. młodzi z warszawskich i krakowskich duszpasterstw akademickich, a także z Lublina, Wrocławia, Poznania i Gdańska.
Po zameldowaniu się w centrum Spotkania zostaną wysłani do miejscowości, które ich ugoszczą - po francuskiej i niemieckiej stronie Renu. Młodzi będą gośćmi tamtejszych parafii, zamieszkają w rodzinach lub innych miejscach zakwaterowania np. w szkołach i halach sportowych. Jeszcze tego samego dnia przyjadą wieczorem na wspólną modlitwę w halach wystawowych i dużych kościołach w centrum Strasburga.
W niedzielę 29 grudnia młodzi wezmą udział w niedzielnej celebracji w parafiach, które będą ich gościć. Po Mszy, wspólny prosty posiłek będzie okazją do zapoznania się z miejscowymi parafianami. Natomiast po południu, w różnych miejscach w centrum Strasburga i na terenie hal wystawowych odbędą się różne spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, Europy, sztuki.
Na 31 grudnia zaplanowano spotkania w grupach narodowych. Tradycyjnie już młodzi spędzą przełom roku w lokalnych wspólnotach na czuwaniu modlitewnym o pokój na świecie, a po nim wezmą udział w ,,Święcie narodów".
Jak podkreślają organizatorzy Spotkania, bracia z Taizé, wziąć udział w spotkaniu znaczy ,,modlić się śpiewem i w ciszy w mieście, które jest symbolem pojednania; podążać do źródeł wiary wraz z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi z całej Europy i spoza niej; poznać gościnność rodzin Alzacji i Badenii; spotkać się z ludźmi, którzy żyją Ewangelią pośród wyzwań naszych czasów; rozmawiać o kształcie i znaczeniu instytucji europejskich z ich przedstawicielami".
Europejskie Spotkanie Młodych w Strasburgu potrwa do 1 stycznia 2014 r. Spodziewanych jest w sumie 30 tys. uczestników, w tym: 4,5 tys. Polaków, 2,6 tys. Ukraińców, 1,4 tys. Włochów, 1,2 tys. Chorwatów, 1 tys. Białorusinów.

IAR

bEqHgBCG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)