Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-negocjacje-Wspólna Polityka Rolna

0
Podziel się:

Unia Europejska kończy prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. W tej sprawie porozumieli się w nocy ministrowie rolnictwa 27 krajów po prawie dwóch dniach negocjacji. Teraz przyszedł czas na uzgodnienie kompromisu z Parlamentem Europejskim, co spodziewane jest dziś wieczorem.
Chodzi o reformę unijnego rolnictwa do 2020 roku i ustalenie między innymi sposobu naliczania dopłat, wymogów ekologicznych, dat wygaśnięcia kwot cukrowych, czy mlecznych. "Jest kilka trudnych kwestii do rozwiązania, to nie będzie z pewnością łatwe" - powiedział Simon Coveney, minister rolnictwa Irlandii, kierującej pracami Unii. Dla Polski w negocjacjach ważne było utrzymanie krajowego dofinansowania dopłat bezpośrednich. Gdyby ono wygasło, zmniejszony zostałby poziom dotacji.
Warszawa chciała mieć też możliwość przenoszenia na dopłaty 25 procent pieniędzy z programu wspierającego rozwój obszarów wiejskich. Rządowi zależało też na tym, by właściciele małych gospodarstw, których dopłaty nie przekraczają 5 tysięcy euro, nie musieli się składać na fundusz kryzysowy. "To są rodziny, mniejsza skala produkcji, jak im nie potrącimy, to mają o 5 procent płatności więcej" - tłumaczył minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Polska na realizację Wspólnej Reformy Rolnej do 2020 roku ma dostać 28 miliardów euro.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)