Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-Polska-budżet 2014-2020-negocjacje

0
Podziel się:

Chcemy wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Polska będzie o oto zabiegać podczas negocjowania siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej - oświadczył Krzysztof Sajdak z Ministerstwa Finansów. Opór - zwłaszcza Wielkiej Brytanii - jest duży, ale warto o to walczyć. Podatek od transakcji finansowych nie obciąża konsumpcji, tak jak to jest w przypadku podatku VAT, mniej by więc uderzał w biedniejsze kraje członkowskie. Największym zwolennikiem wprowadzenia tego podatku jest Francja. Do pomysłu przychylają się też Niemcy.

Krzysztof Sajdak przewiduje, że przedmiotem bardzo trudnych rozmów staną się upusty w składce wynegocjowane przed laty przez 5 bogatych krajów członkowskich. Wielkie emocje w Unii zawsze budził tak zwany rabat brytyjski. Bez wątpienia tym razem też tak będzie. Za sprawą rabatu wielka Brytania płaci o 27% mniej, Holandia o 22%, a Polska przeciwnie- wyrównuje ten ubytek i płaci o 10% większą składkę. Zamożne kraje członkowskie nie będą jednak chciały oddać swoich rabatów. Oszczędności chcą szukać w ograniczaniu funduszy pomocowych, które najszerzej płyną do Polski. Dlatego w negocjacjach dotyczących budżetu Unii na lata 2014-2020 będziemy zabiegać o utrzymanie na jak najwyższym poziomie polityki spójnościowej.
Rada Europejska zajmie się tak zwaną "siedmioletnią perspektywą budżetową" po raz pierwszy w czerwcu tego roku. Wojciech Burkiewicz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych spodziewa się, że negocjacje będą trwać "do oporu". Porozumienie jest możliwe do osiągnięcia zapewne w marcu 2013.
Polska swoją składkę do Brukseli przekazuje w ratach, 2 razy w miesiącu. Płacimy powyżej 4% polskiego PKB. Według Ministerstwa Finansów, co najmniej trzy razy więcej otrzymujemy z Unii Europejskiej, niż do niej wpłacamy.
IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)