Notowania

wiadomości
02.03.2012 12:25

UE-szczyt koniec-pakt

Podpisaniem paktu fiskalnego, wymuszającego dyscyplinę finansową i apelem o dalsze sankcje wobec reżimu na Białorusi zakończył się unijny szczyt w Brukseli. Pakt podpisało 25 europejskich liderów, nie przystąpiły do niego tylko Wielka Brytania i Czechy. Wejdzie on w życie, jeśli ratyfikuje go 12 z 17 państw strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Teraz przed krajami strefy euro żmudny proces ratyfikacji. Irlandia już zapowiedziała, że zorganizuje referendum w tej sprawie. W dotychczasowych referendach zwykle za pierwszym razem Irlandczycy odrzucali unijne traktaty i powtarzali głosowanie. Jednak tym razem może być inaczej, bo w pakcie jest zapis, że na ewentualną pomoc finansową mogą liczyć te kraje, które przyjmą dokument, a Irlandia już wcześniej zmuszona była prosić o międzynarodową pożyczkę.
Nie wiadomo natomiast co się stanie z traktatem we Francji. Jeśli za kilka miesięcy w wyborach prezydenckich wygra socjalista Francois Hollande to, jak zapowiadał, będzie chciał renegocjować pakt. Podpisanie dokumentu nastąpiło rano, później unijni liderzy spotkali się na jeszcze na ostatniej, dwugodzinnej sesji.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz