Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrola paszportowa
24.07.2006 05:25

UE - kontrole paszportowe

Wszystko wskazuje na to, że kontrole paszportowe na naszych granicach z innymi państwami Unii nie zostaną szybko zniesione. Początkowo planowano, że stanie się to pod koniec przyszłego roku. Jednak Bruksela przyznała się kilka dni temu do wielomiesięcznych opóźnień. Dziś będą o tym rozmawiać szefowie resortów spraw wewnętrznych Wspólnoty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministrowie, zwłaszcza z nowych krajów Unii, mają zażądać wyjaśnień od Komisji Europejskiej. Chcą wiedzieć dokładnie, jak wielkie są opóźnienia i co robi Bruksela, by je nadrobić, bo przyczyna tych zaległości już jest znana. Komisja przyznała, że ma kłopoty techniczne związane z uruchomieniem specjalnego komputera w Strasburgu, a bez sprawnie działającego systemu
wymiany informacji SIS II, nie będzie możliwe zniesienie kontroli na
granicach między nowymi i starymi krajami Unii. System ma zbierać dane między innymi o osobach poszukiwanych, obywatelach spoza Wspólnoty, którym już raz odmówiono wjazdu, czy o skradzionych samochodach. Polska też miała problemy z budową u siebie tego systemu, ale rząd w Warszawie zapewniał kilka miesięcy temu, że zdąży do przyszłego roku nadrobić zaległości.

Tagi: kontrola paszportowa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz