Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE - Strauss-Kahn - Bruksela - ekspert

0
Podziel się:

Aresztowanie szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wywołuje niepokój i może negatywnie odbić się na próbach wyjścia z kryzysu całej strefy euro - uważa ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej. Josef Janning (czyt.dżening) powiedział Polskiemu Radiu, że Dominique Strauss-Kahn był jednym z najbardziej aktywnych negocjatorów pomocy dla krajów pogrążonych w kryzysie. Dodał, że brak dyrektora, który miał dobre i ścisłe kontakty z unijnymi liderami to zły sygnał. "Strauss-Kahn jest Europejczykiem, zna dobrze sytuację w strefie euro, także dzięki wcześniejszymi doświadczeniom w polityce francuskiej. Ważne jest więc dla całej Unii, by kogoś z taką wiedzą i wrażliwością mieć na stanowisku szefa MFW. Dlatego to co dzieje się wokół niego teraz jest poważne, choć oczywiście nie aż tak poważne, by nie mogły zapadać żadne decyzje" - tłumaczył brukselski ekspert.

Obowiązki Francuza przejmie jego zastępca, Amerykanin John Lipsky, co może potrwać przez jakiś czas. "Ale on może nie mieć takiego wpływu jaki mógłby mieć Strauss-Kahn na europejskich polityków, co może okazać się kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Więc nieszczęśliwie dla Europy stało się, że właśnie w tym momencie, tej osoby nie ma w Funduszu" - dodał Josef Janning, ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej.
Dominique Strauss-Kahn miał dziś uczestniczyć w spotkaniu ministrów finansów eurolandu, na którym ma zapaść decyzja o przyznaniu Portugalii 78 miliardów euro pomocy. Dyskusja będzie też dotyczyć Grecji, która w ubiegłym roku otrzymała finansowe wsparcie, ale jej wyniki gospodarcze wciąż są słabe. Pojawiły się więc spekulacje, że potrzebna będzie kolejna pożyczka i rozłożenie w czasie spłaty długu, albo zredukowanie części zobowiązań.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)