Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE Polska Partnerstwo Wschodnie

0
Podziel się:

Ściślejsza współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego to jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa. Jesienią ma odbyć się szczyt unijnych liderów z przywódcami krajów zza wschodniej granicy objętych tą inicjatywą. Są to Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.

Polska chce dopilnować, by zainteresowanie wschodem w Brukseli nie słabło, tym bardziej, że uwagę przykuwają kraje Afryki Północnej wstrząsane rewoltami. "W tej chwili jest pewna polityczna moda na wspierania Południa" - mówi Polskiemu Radiu europoseł Ryszard Czarnecki. Deputowany Jacek Saryusz-Wolski podkreśla - "Musimy dowartościować wymiar wschodni, czyli to, co jest wręcz racją stanu Polski w polityce zagranicznej Unii". Jesienią powinny być znane konkretne programy wspierania Wschodu. Sprawą odległą wydają się być plany zniesienia wiz, choć europoseł Marek Siwiec uważa, że dyskusje należy przyspieszyć. "Jeśli uda nam się zluzować reżim wizowy z którymkolwiek z tych krajów, to mogę powiedzieć, tak to jest plus, który nie zostanie szybko zapomniany" - powiedział Polskiemu Radiu Marek Siwiec. Deputowany Andrzej Grzyb podkreśla, że pomysłem na wsparcie krajów zza wschodniej granicy może być Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. "Wszyscy doszli do przekonania, że ten amerykański przykład Funduszu na rzecz
Demokracji powinien być powtórzony również i w Europie"- dodał. Z kolei według europosła Pawła Kowala, potrzebna jest zmiana założeń Partnerstwa Wschodniego. "Musi być jasno powiedziane, że kraje, które spełniają kryteria w ramach Partnerstwa Wschodniego, mogą przygotowywać się do członkostwa w Unii, że Partnerstwo Wschodnie nie jest zamiast członkostwa" - dodał europoseł w rozmowie z Polskim Radiem.
Jeśli chodzi o wybrane kraje na Wschodzie, to być może uda się zakończyć negocjacje z Ukrainą w sprawie umowy stowarzyszeniowej, w tym także w sprawie umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu, jeśli i władze w Kijowie będą na to gotowe.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)