Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: warunki Vaclava Klausa ws. Traktatu Lizbońskiego przyjęte

0
Podziel się

Unijni przywódcy przyjęli żądanie prezydenta Czech warunkujące podpisanie przez niego Traktatu Lizbońskiego. Zgodzili się, by Czechy zostały wyłączone z zapisów Karty Praw Podstawowych, która jest integralną częścią dokumentu. Ma to rozwiać obawy czeskiego prezydenta przed roszczeniami majątkowymi Niemców sudeckich wysiedlonych po wojnie.

bEirkDOZ

Szefowie państw i rządów Unii rozmawiali na temat czeskich postulatów w czasie kolacji. Zakończyła się wcześniej niż zwykle, bo - jak tłumaczył później Donald Tusk - szybko osiągnięto porozumienie."Oczekiwania, które zgłaszał prezydent Klaus zostały mądrze i elastycznie sformułowane" - powiedział polski premier. Dodał, że jeśli teraz prezydent Czech podpisze Traktat, zostanie zakończony trudny proces - jeśli nie podpisze, "nikt go w Europie nie zrozumie".

Vaclav Klaus do Brukseli nie przyjechał, Czechy na miejscu reprezentuje premier Jan Fischer. Donald Tusk chciałby, żeby proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego został zakończony.

Czechy dołączyły do Polski i Wielkiej Brytanii, które już w czasie negocjacji poprosiły, by nie obowiązywała ich Karta Praw Podstawowych.

bEirkDPC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)