Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ukraina-Janukowycz-majątek
Ukraiński prezydent po raz kolejny odmówił odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzą pieniądze, za które zbudował ekskluzywną rezydencję pod Kijowem. Podczas podsumowującej rok konferencji prasowej
Wiktor Janukowycz tłumaczył, z czego wynikają trudności gospodarcze i dlaczego potrzebne są oszczędności.
Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina przejęła 1,5 mld dol z majątku Janukowycza. Pójdą na wojsko
Pieniądze te trafiły do budżetu państwa dzięki decyzji sądu.
Janukowycz złożył pozew o odmrożenie jego majątku
Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, a także ośmiu innych Ukraińców, których majątek został zamrożony w ramach unijnych sankcji, złożyło pozwy, aby odzyskać dostęp do zablokowanych aktywów - podaje UEobserver.
Janukowycz chce dowieść, że jest prezydentem Ukrainy
Złożył w tej sprawie pozew do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Dziennikarz portalu "Ukraińska Prawda" Mustafa Najem zapytał, skąd w takim razie biorą się pieniądze na rozbudowę prezydenckich rezydencji i wynajem nowoczesnych helikopterów dla Wiktora Janukowycza. Odpowiedzi na pytanie nie uzyskał. Szef państwa dał tylko do zrozumienia, że nie interesują go zarzuty stawiane przez dziennikarzy. "Tematy, które tak burzliwie opisujecie mnie absolutnie nie interesują. I powiem, że to dlatego, że mam bardzo mało czasu na rozrywkę" zaznaczył.
Ukraiński prezydent tradycyjnie już unika odpowiedzi na pytanie, dotyczące swojego majątku. W lipcu w czasie podobnej konferencji prasowej także nie chciał wytłumaczyć, skąd ma środki na utrzymanie ogromnej wystawnie urządzonej rezydencji w Międzygórzu pod Kijowem.
Dziennikarze zwrócili też uwagę, że w czasie konferencji Wiktor Janukowycz pił brytyjską wodę, której mała butelka kosztuje równowartość 7 złotych. Została ona zasłonięta dwoma butelkami zwykłej ukraińskiej wody mineralnej, która jest ponad dwukrotnie tańsza.
Sprawa rezydencji w Międzygórzu jest dla części ukraińskich dziennikarzy symbolem korupcji w ich kraju bowiem nikt nie jest w stanie wytłumaczyć skąd taka osoba jak Wiktor Janukowycz, która pracowała całe życie na państwowych stanowiskach wzięła pieniądze na wystawne apartamenty.
IAR