Notowania

wielki głód
22.11.2008 09:35

Ukraina: 75. rocznica Wielkiego Głodu

Z tej okazji odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli ośmiu państw, w tym Lecha Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Z tej okazji odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli ośmiu państw, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Historyk zajmujący się tragedią Wielkiego Głodu, doktor Roman Wysocki z Uniwersytetu imienia Marii Curie-Skłodowskiej napotyka na wiele przeszkód w oszacowaniu prawdziwej liczby zagłodzonych Ukraińców. Wysocki ustalił, że zginęło około 3 milionów 200 tysięcy chłopów. Dodaje, że wciąż nie ma pełnego dostępu do archiwów i ta liczba może zostać zweryfikowana.

Wielki Głód była akcją radzieckiej władzy wymierzoną w ukraińską wieś. Roman Wysocki uważa, że Stalinowi zależało na zlikwidowaniu chłopów, którzy mieli poczucie przynależności narodowej do Ukrainy. Historyk z uniwersytetu w Lublinie przypomina, że Ukraińcy stawiali opór radzieckiej władzy od początku powstania ZSRR.

Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, uważa, że na całym świecie powinno się kultywować pamięć o zagłodzonych Ukraińcach. Jego zdaniem, skoro pamiętamy o ofiarach II wojny światowej, tym bardziej powinniśmy pamiętać o zagłodzonych w czasie pokoju mieszkańcach sowieckiej Ukrainy.
Prezydent Ukrainy wezwał opinię międzynarodową do uznania Wielkiego Głodu za ludobójstwo.

Dla Wiktora Juszczenki, tragedia głodowa lat 30. jest jednym z ważniejszych elementów polityki historycznej. Piotr Tyma uważa, że takie podejście Wiktora Juszczenki do Wielkiego Głodu jest konieczne, bowiem to jedyna droga odbudowania pamięci historycznej Ukraińców. Prezes Związku Ukraińców mówi, że ukraińskie elity powinny mówić o tym tragicznym wydarzeniu, badać go, a także przekonywać opinię międzynarodową, że problem nie dotyczył wyłącznie Ukrainy.

Rosja sprzeciwia się uznaniu Wielkiego Głodu za ludobójstwo, bowiem wśród ofiar były także inne narody ZSRR. Rosja oraz prorosyjskie ugrupowania na Ukrainie przekonują, że tragedia w ogóle nie była wynikiem celowych działań radzieckiej Moskwy.

Wielki Głód został sztucznie wywołany na polecenie Stalina w latach 1932-33, w następstwie czego zginęły ponad 3 miliony osób. Niektóre źródła mówią o śmierci głodowej nawet 10 milionów obywateli Ukrainy.

Na zdjęciu: Starsza kobieta ociera łzy podczas obchodów w Kijowie rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Klęska głodowa pochłonęła w latach 1932-33 ponad 7 milionów ofiar - głównie chłopów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Juszczenko: Wielki Głód był aktem ludobujstwa  ]( http://news.money.pl/artykul/juszczenko;wielki;glod;byl;aktem;ludobojstwa,22,0,385814.html )
* [ Miedwiediew: Te zarzuty są niemoralne ]( http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;te;zarzuty;sa;niemoralne,189,0,355517.html )
Tagi: wielki głód, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz