Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: nacjonaliści przeciwko likwidacji pomnika poświęconego UPA

0
Podziel się
bErTZdLV

Ukraina-UPA-Pankewycz

Ukraińska nacjonalistyczna partia Swoboda protestuje przeciwko planom likwidacji pomnika poświęconego Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach na Podkarpaciu. Deputowany ugrupowania Ołeh Pankewycz zwrócił się do MSZ z prośbą o oficjalny protest w tej sprawie.
Ołeh Pankewycz określa pomnik mianem mogiły, choć - według polskiej strony - ma on tylko znaczenie symboliczne. Nie jest to miejsce pochowania żołnierzy UPA. Deputowany Swobody twierdzi jednak, że zamiary Polaków są "antychrześcijańskie i antyhumanistyczne" i mogą zostać uznane za "wandalizm, przejaw braku szacunku dla zmarłych", a ewentualne usunięcie pomnika zaostrzy stosunki Kijowa i Warszawy.
Nacjonalista przekonuje, że inicjatywa polskiego deputowanego Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby (PiS) ma związek z przyszłorocznymi wyborami do tej instytucji. Chodzi o zdobycie poparcia dla swojej kandydatury.
Ołeh Pankewycz twierdzi jednocześnie, że Polacy także stawiają pomniki na terytorium Ukrainy bez zgody miejscowych władz. Według raportu z 2009 roku, tylko w obwodzie lwowskim takich obiektów jest kilkadziesiąt. Deputowany proponuje, aby teraz pomniki ponownie policzyć.

IAR

bErTZdMy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)