Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
09.07.2010 16:31

Ukraina walczy o zniesienie wiz do UE

Prezydent UE Herman Van Rompuy stawia prezydentowi Janukowyczowi warunki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Zniesienie wiz dla Ukraińców oraz współpraca ekonomiczna Brukseli i Kijowa - to główne tematy rozmów Hermana Van Rompuya i Wiktora Janukowycza. Prezydenci Ukrainy i Unii Europejskiej spotkali się w Kijowie. *

Herman Van Rompuy oświadczył, że Ukraina i Unia Europejska przechodzą do "nowego etapu rozmów" o zniesieniu wiz dla Ukraińców. Teraz ma być stworzony plan działań, które ma zrealizować Kijów.

Jego zdaniem, można także mówić o postępach w rozmowach o nowej umowie stowarzyszeniowej, w tym części dotyczącej powołania strefy wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską.

Herman Van Rompuy dodał, że jeżeli Kijów ostatecznie porozumie się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, to będzie miał prawo na makrofinansową pomoc Brukseli w wysokości 610 milionów euro.

Wiktor Janukowycz powiedział, że nowe władze nastawione są na konkretne osiągnięcia, a nie na "pustą proeuropejską retorykę, jak poprzednie". Podobnie do Hermana Van Rompuya zaznaczył, że liczy się efekt, a nie termin realizacji konkretnych działań.

Tymczasem jak przypominają kijowskie media, ukraiński prezydent wcześniej obiecał, że osiągnie porozumienie z Unią Europejską w sprawie zniesienia wiz i powołania strefy wolnego handlu do końca roku.

ZOBACZ TAKŻE
Ukraina przywróci wizy obywatelom państw UE? Ukraińcy twierdzą, że Bruksela nie rozluźniła reżimu wizowego wobec nich.
Kijów zawiedziony Parnerstwem Wschodnim To pierwsza ukraińska reakcja, od czasu, gdyw Brukseli zatwierdzono tę inicjatywę.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz