Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy o tytule bohatera dla Bandery

0
Podziel się

Nadanie Stapanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy może być źle odebrane przez większość Ukraińców. Decyzję podjął odchodzący prezydent Wiktor Juszczenko.

bEgFYBmJ

Lider Partii Regionów Wiktor Janukowycz powiedział, że prezydent powinien być szefem całego państwa, a nie tylko jednej jego części. W tym kontekście, decyzja Wiktora Juszczenki nie sprzyja jednoczeniu kraju.

Politolog z Doniecka Stanisław Fedorczuk powiedział Polskiemu Radiu, że jest przekonany, iż niektóre siły polityczne wykorzystają krok odchodzącego prezydenta w kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów prezydenckich. Może na tym stracić premier Julia Tymoszenko, która na wschodzie utożsamiana jest z siłami narodowymi.

Sergiusz Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu wątpi, aby w centralnej Ukrainie decyzja prezydenta została przyjęta pozytywnie. Negatywne odczucia mogą mieć też przedstawiciele mniejszości narodowych w całym kraju. Takie reakcje wywołało postanowienie Wiktora Juszczenki z 2007 roku o nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy innemu nacjonaliście - Romanowi Szuchewyczowi.

bEgFYBmL

Polska dziennikarka ze Lwowa Beata Kost powiedziała Polskiemu Radiu, że miejscowi Polacy już dawno przyzwyczaili się do obecności postaci Stepana Bandery w codziennym życiu miasta, począwszy od nazwy ulicy, a kończąc na pomniku. Jej zdaniem, decyzja Wiktora Juszczenki niewiele zmieni.

bEgFYBnm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)