Notowania

wiadomości
21.11.2013 17:43

Ukraińska opozycja oskarża władze o zdradę stanu

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraińska opozycja oskarża władze o zdradę stanu. Rada Ministrów wstrzymała przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rząd twierdzi, że decyzja nie ma charakteru politycznego, a gospodarczy.
Wicepremier Jurij Bojko tłumaczył decyzję rządu stanem ukraińskiej gospodarki, która jest związana z państwami byłego Związku Radzieckiego. Jego zdaniem, pogorszenie klimatu ekonomicznego między Kijowem a Moskwą doprowadziło do zamykania ukraińskich przedsiębiorstw. Jednocześnie zarzucił Brukseli, że Ukraina nie otrzymała sygnału z Unii Europejskiej, że straty, które zanotowała ukraińska gospodarka w ostatnich 4 miesiącach, będą kompensowane zyskami z nowych zachodnich rynków zbytu. "Groziło nam zamknięcie kilkudziesięciu przedsiębiorstw i zwolnienie kilkudziesięciu tysięcy robotników" - mówił wicepremier.
Tymczasem w parlamencie opozycja mówi o zdradzie stanu i żąda, aby przedstawiciele władz, w tym premier i prezydent, wytłumaczyli jutro w Radzie Najwyższej swoje działania. Arsenij Jaceniuk z partii Ojczyzna Julii Tymoszenko twierdzi, że są podstawy do impeachmentu prezydenta i dymisji rządu.
Deputowani Partii Regionów twierdzą przy tym, że decyzja rządu może zostać zmieniona jeżeli Unia Europejska pomoże finansowo Ukrainie bądź też weźmie aktywny udział w negocjacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Tymczasem, jak poinformowała unijna ambasada w Kijowie, swoją nadzwyczajną wizytę do ukraińskiej stolicy odwołał unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele. Jeszcze wczoraj rozmawiał on w Kijowie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, który miał go zapewnić o tym, że Ukraina spełni wszystkie warunki potrzebne do podpisania umowy stowarzyszeniowej na szczycie w Wilnie. Chodziło tutaj także o rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko. Parlament nie przyjął jednak dzisiaj żadnej ustawy, która pozwoliłaby byłej premier na wyjazd na leczenie do Niemiec. W związku z tym zapowiedziano nadzwyczajną wizytę Stefana Fuele do Kijowa. Została ona jednak odwołana kilka godzin później, po ogłoszeniu decyzji rządu.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz