Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia dyskutuje o kryzysie

0
Podziel się:

Politycy zastanawiają się czy UE potrzebny jest plan ratunkowy, taki jaki dostali Amerykanie.

Unia dyskutuje o kryzysie
(EPA/PAP)
bFdMssEl

Czy Unii Europejskiej potrzebny jest plan ratunkowy w obliczu kryzysu finansowego? Na ten temat będą rozmawiać w Paryżu przywódcy czterech państw - Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.

W spotkaniu będą też uczestniczyć szefowie Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Eurogrupy.

Niewiele osób spodziewa się, że spotkanie zakończy się konkretnymi decyzjami z powodu różnicy zdań we Wspólnocie. Od kilku dni trwa dyskusja między europejskimi stolicami na temat ewentualnego utworzenia specjalnego funduszu, z którego finansowane byłoby wsparcie dla banków zagrożonych bankructwem.

bFdMssEn

Przeciwne temu są Niemcy i Wielka Brytania. Francja, której przypisywano pomysł utworzenia paneuropejskiego funduszu o wartości 300 miliardów euro, teraz dementuje informacje. Z kolei szef Europejskiego Banku Centralnego podkreśla, że sytuacja na starym kontynencie jest stabilna i nie potrzeba żadnego planu, bo unijne rządy radzą sobie z kryzysem.

Rzeczywiście kilka z nich zdecydowało o częściowej nacjonalizacji banków. Inne, jak Irlandia zagwarantowały wypłatę depozytów w narodowych bankach. Zdaniem ekonomistów, samodzielne sposoby przeciwdziałania kryzysowi nie pomogą, ale na razie w Unii Europejskiej nie ma pomysłu, ani woli, by te działania skoordynować.

ZOBACZ TAKŻE:

bFdMssEO
unia
kryzys
KOMENTARZE
(0)