Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia
04.10.2008 16:07

Unia dyskutuje o kryzysie

Politycy zastanawiają się czy UE potrzebny jest plan ratunkowy, taki jaki dostali Amerykanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Czy Unii Europejskiej potrzebny jest plan ratunkowy w obliczu kryzysu finansowego? Na ten temat będą rozmawiać w Paryżu przywódcy czterech państw - Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.

W spotkaniu będą też uczestniczyć szefowie Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Eurogrupy.

Niewiele osób spodziewa się, że spotkanie zakończy się konkretnymi decyzjami z powodu różnicy zdań we Wspólnocie. Od kilku dni trwa dyskusja między europejskimi stolicami na temat ewentualnego utworzenia specjalnego funduszu, z którego finansowane byłoby wsparcie dla banków zagrożonych bankructwem.

Przeciwne temu są Niemcy i Wielka Brytania. Francja, której przypisywano pomysł utworzenia paneuropejskiego funduszu o wartości 300 miliardów euro, teraz dementuje informacje. Z kolei szef Europejskiego Banku Centralnego podkreśla, że sytuacja na starym kontynencie jest stabilna i nie potrzeba żadnego planu, bo unijne rządy radzą sobie z kryzysem.

Rzeczywiście kilka z nich zdecydowało o częściowej nacjonalizacji banków. Inne, jak Irlandia zagwarantowały wypłatę depozytów w narodowych bankach. Zdaniem ekonomistów, samodzielne sposoby przeciwdziałania kryzysowi nie pomogą, ale na razie w Unii Europejskiej nie ma pomysłu, ani woli, by te działania skoordynować.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: unia, kryzys, spotkanie, plan paulsona, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz