Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystości II Dnia Dziękczynienia rozpoczną się 6 czerwca

0
Podziel się:

Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że Dzień Dziękczynienia pozwoli Polakom zjednoczyć się w podziękowaniu Bogu i ludziom za wolną Ojczyznę. Tegoroczny Dzień Dziękczynienia przebiegnie pod hasłem "Dziękujemy za wolność" i będzie nawiązywał do 30 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Ta właśnie wizyta stała się inspiracją pokojowych zmian społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. "Nie byłoby ani upadku komunizmu, ani zmiany mapy Europy, ani wolności bez Jana Pawła II i jego charyzmatycznej roli, jaką odegrał we współczesnym świecie. Dziękując, chcemy wniknąć w treść tej pierwszej pielgrzymki, od której wszystko się zaczęło" - podkreślił arcybiskup Kazimierz Nycz na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, "trzeba za to dziękować Panu Bogu i ludziom: takim jak papież, ludzie Kościoła, Solidarności, opozycji demokratycznej, bo to się nie stało znikąd". "Duch Święty rzeczywiście te zmiany poprowadził, ale ludzie byli na niego otwarci' - mówi metropolita warszawski podkreślając, że w odniesieniu do tych wydarzeń w Polsce, nikt nie ma prawa przypisywać sobie nadmiernych zasług.

Uroczystości tegorocznego Dnia Dziękczynienia rozpoczną się w sobotę, 6 czewca (o 10.00) na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w 1979 roku roku Jana Paweł II wołał do Ducha Świętego o odnowę oblicza tej ziemi. O 16.00 zostanie tu odprawiona Msza święta i odsłonięty pomnik-krzyż upamiętniający tamtą historyczną chwilę.

Czuwanie na Placu Piłsudskiego zakończy o 21. 00 Apel Jasnogórski i słowo arcybiskupa Kazimierza Nycza. Następnego dnia - w niedzielę - o 8.00 zebrani na Placu wyruszą pielgrzymką na Pola Wilanowskie, gdzie w południe, przed Centrum Opatrzności Bożej odbędą główne uroczystości Dnia Dziękczynienia.

Wcześniej - we wtorek, 2 czerwca, w Sejmie i w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana "Papież Wolności".

Od 1 do 6 czerwca przed Kościołem Akademickim św. Anny będzie można oglądać wystawę plenerową na temat pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Znajdzie się na niej 40 fotogramów wraz z fragmentami homilii papieskich. 7 czerwca ekspozycja będzie prezentowana przed Świątynię Opatrzności Bożej.

Od 2 czerwca, z inicjatywy Centrum Myśli Jana Pawła, będzie przez miesiąc działało "Radio Wolność", nadające na terenie Warszawy (94,9Mhz) oraz w Internecie. Podczas całodobowej emisji programu zostaną zaprezentowane fragmenty przemówień papieskich i audycji dokumentalnych poświęconych życiu Karola Wojtyły.

Nowo uruchomiona interaktywna strona ma uzupełniać te treści.

Z okazji rocznicy wydano także książki: "Pokochać ludzką miłość", "Papieskie Abecadło" oraz dwupłytowe wydanie zapisu konferencji z Janem Pawłem II "Okno papieskie. Franciszkańska 3".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)