Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Violetta Villas - pogrzeb

0
Podziel się:

Na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim pochowano Violettę Villas. Piosenkarka, śpiewaczka, artystka estradowa i aktorka zmarła 5 grudnia w Lewinie Kłodzkim w wieku 73 lat.

Piosenkarkę obdarzoną niezwykłą skalą głosu żegnali rodzina, przyjaciele oraz wielbiciele, których przybyło tak wielu, że nie zmieścili się w kościele świętego Karola Boromeusza. Fani przynieśli róże - ulubione kwiaty śpiewaczki.
Biskup Antoni Długosz mówił, wspominając artystkę podczas kazania, że Violetta Villas była blisko Boga, często odwoływała się do niego i do Biblii, a w swojej posiadłości miała prywatną kaplicę. Hierarcha przypomniał, że w swoim czasie Villas oparła się próbie werbunku podjętej przez Służbę Bezpieczeństwa. Dodał, że artystkę spotkały też szykany, a jej piosenek nie grano w radiu i telewizji
Violetta Villas cieszyła się ogromną popularnością w latach 60. i 70. Jej piosenki, jak: "Dla Ciebie miły", "Przyjdzie na to czas", "Do ciebie mamo" zdobywały szeroką widownię. Obdarzona fenomenalnym głosem, sopranem koloraturowym o skali obejmującej kilka oktaw, artystka nie tylko śpiewała, także komponowała i pisała teksty. Villas wykonywała muzykę rozrywkową, arie operowe i operetkowe, nagrywała aranżacje popularnych piosenek amerykańskich i francuskich.
Na scenie i w życiu kreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy, miała burzę długich blond loków, nosiła balowe suknie i futra. Występowała na Festiwalu w Sopocie, a na III Festiwalu Piosenki w Rennes we Francji zdobyła Grand Prix. Uczestniczyła w radiowych koncertach z międzynarodową obsadą, między innymi w Szwajcarii i Republice Federalnej Niemiec.
Występowała w paryskiej Olympii, a następnie w Las Vegas. Przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała piosenki i arie operowe w 9. językach. Występowała ze stuosobowym baletem. Karierę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, grając w filmach muzycznych. Prasa francuska i amerykańska pisała o niej "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Gdy artystka wróciła do kraju, by zaopiekować się chorą matką, władze odebrały jej paszport.
Od 1979 do 1985 roku piosenkarka współpracowała z Teatrem Syrena, wyjeżdżając na tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1998 przeniosła się do rodzinnego Lewina Kłodzkiego, gdzie założyła schronisko dla zwierząt. W 2003 roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu. Nagrała też płytę z walentynkowymi hitami oraz "Kolędy serca", pojawiała się programach telewizyjnych. W ostatnich latach sporadycznie koncertowała. W lutym tego roku podczas benefisu 50-lecia działalności artystycznej otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)