Notowania

szczyt nato
03.04.2009 19:51

W Baden-Baden rozpoczyna się jubileuszowy szczyt NATO

Wybór nowego sekretarza generalnego Sojuszu, relacje z Rosją i nowa strategia NATO to główne tematy wieczornej kolacji z udziałem przywódców państw członkowskich. W niemieckim kurorcie Baden-Baden rozpoczyna się jubileuszowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który świętuje swoje 60-lecie. Jutrzejsze obrady będą kontynuowane w Strasburgu.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeszcze kilka godzin temu NATO-wscy dyplomaci wątpili, czy przywódcy wybiorą nowego szefa Sojuszu. Komentarze zmieniły się po wypowiedzi niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. "Jestem przekonana, że dziś wieczorem zakończymy sprawę wyboru nowego sekretarza generalnego" - mówiła.

Niemiecka kanclerz wyraziła przekonanie, że uda się wszystkie kraje skłonić do poparcia kandydatury duńskiego premiera Andersa Fogha Rasmussena. Ta wypowiedź może oznaczać, że jest już porozumienie. Ale równie dobrze może to być próba wywarcia presji na te kraje, które się jeszcze się nie zdecydowały, bądź zgłaszały zastrzeżenia.

Podczas wieczornej kolacji mowa też będzie o relacjach z Rosją. Przywódcy Sojuszu mają potwierdzić decyzję ministrów spraw zagranicznych o wznowieniu kontaktów z Moskwą, zawieszonych po rosyjskiej inwazji na Gruzję. Kolejny temat to nowa strategia NATO. Kraje muszą zdecydować, czy Sojusz powinien być w przyszłości bardziej organizacją obronną, czy też nadal mocno angażować się w misje zagraniczne.

Tagi: szczyt nato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz