Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o mediach publicznych

0
Podziel się:

W Sejmie trwa publiczne wysłuchanie projektu nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji autorstwa Platformy Obywatelskiej. Wnioskowały o to do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego środowiska twórcze.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska przyznała, że konkurencyjny wobec PO projekt ustawy medialnej twórców jest próbą znalezienia rozwiązania całościowego. Tłumaczyła jednak, że w sposób radykalny zmienia on wszystko w mediach publicznych i wymaga dłuższej pracy. Posłanka PO zastrzegała, że nowelizacja PO jest rozwiązaniem doraźnym.

W imieniu twórców Jacek Żakowski, publicysta "Polityki", członek Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, zarzucił PO, że w projekcie nie ma zapisu o jego doraźności. Jego zdaniem, ta nowelizacja jest sposobem na przejęcie władzy, a ponadto upaństwawia i upartyjnia media publiczne bardziej niż do tej pory.

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Janusz Kijowski, apelował, aby nie wykreślać z nowelizacji ustępu dotyczącego misji mediów publicznych. Jego zdaniem, w przeciwnym przypadku tym mediom grozi zmniejszenie ich roli.

Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zakłada, między innymi, natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie zmianę władz Polskiego Radia i TVP. Podczas pierwszego czytania projektu w komisji do dokumentu zgłoszono wiele zastrzeżeń zarówno ze strony środowisk twórczych jak i poszczególnych klubów parlamentarnych.

Publiczne wysłuchanie to dopuszczenie do głosu obywateli, którzy uważają, że będą dotknięci proponowanym prawem lub sądzą, że ich głos podniesie poziom debaty.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)