Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o polityce rowerowej

0
Podziel się:

Ruch rowerowy w Polsce wymaga wsparcia państwa - przestrzegają eksperci. W Sejmie odbyła się konferencja "Rowerowa Polska - rowerowa Europa". Debatowano w niej o potrzebie stworzenia polskiej polityki rowerowej.

I taka polityka powstaje - mówi wiceminister infrastruktury Radosław Stępień. W resorcie trwają prace nad tak zwanymi rowerowymi zmianami prawnymi. Ich celem jest usunięcie barier utrudniających budowę dobrej infrastruktury rowerowej w Polsce. Pierwszy pakiet tych zmian wprowadzi pierwszeństwo dla rowerzystów głównie na zakrętach, dopuszczenia do ruchu przyczepek dla dzieci i korzystanie z pasa chodnikowego w trudnych warunkach pogodowych.

Według statystyk, w Polsce jest najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów, przy dziesięciokrotnie mniejszym ruchu rowerowym niż w krajach Europy Zachodniej. Radosław Stępień mówi, że winni są przede wszystkim kierowcy samochodów. Jak dodaje, wpływają na to trzy czynniki: nadmierna prędkość samochodów, wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców oraz aroganckie zachowanie w stosunku do rowerzystów.

Cezary Grochowski z pozarządowej sieci "Miasta dla Rowerów" podkreśla w rozmowie z IAR, że od dwóch lat organizacje rowerowe zaczynają być słuchani przez władze rządowe oraz samorządowe, lecz jeszcze jest sporo do zrobienia, szczególnie w kwestii ścieżek rowerowych. Według ekspertów, polskie przepisy znacząco odbiegają od standardów europejskich. Świadczą o tym statystyki - 80 procent budowanych dróg rowerowych nie spełnia tych standardów i nie jest ułatwieniem dla ruchu rowerowego.

To już się zmienia - mówi Tadeusz Kopta z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak zaznacza, problemem jest brak pieniędzy na inwestycje rowerowe.

W czwartek (18 marca) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Dokument dostosowuje polskie przepisy rowerowe do obowiązujących standardów europejskich.

polityka
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)