Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wałęsa chce emigrować. Tusk: Wałęsa to skarb

0
Podziel się:

Były prezydent uważa, że instytucje państwa nie reagują właściwie na rzucane na niego oszczerstwa.

Wałęsa chce emigrować. Tusk: Wałęsa to skarb
(PAP/EPA)
bEJjnHoB

*Lech Wałęsauważa, że instytucje państwa nie reagują właściwie na oszczerstwa, rzucane na niego i inne osoby. Były prezydent powtórzył w TVP Info sugestię, że może opuścić Polskę. Premier Tusk podkreśla: _ Wałęsa to narodowy skarb. Nie chcę, żeby wyjeżdżał. _ *
Komentując wpis na swoim blogu, gdzie napisał, że rozważa wyjazd z Polski, Lech Wałęsa powiedział, iż historyk, który napisał o nim nieprawdziwą książkę, został przyjęty do Instytutu Pamięci Narodowej. Ten sam Instytut niezgodnie z prawdą, zdaniem Wałęsy, informuje o kontaktach księdza Henryka Jankowskiego z Służbą Bezpieczeństwa. Lech Wałęsa dodał, że mimo jego próśb, instytucje państwa na to nie reagują. Były prezydent powiedział, że w tej sytuacji _ nie ma już siły walczyć _ i _ ustępuje miejsca. _

Wczoraj Lech Wałęsa zagroził na swoim blogu, że jeśli nie ustaną ataki na niego, to nie będzie uczestniczył w żadnych rocznicowych obchodach, zwróci wszystkie nagrody i tytuły, a wreszcie wyjedzie z Polski. Jest to jego reakcja na książkę Pawła Zyzaka _ Lech Wałęsa. Idea i historia _. Były prezydent odbiera ją jako _ kolejny bezkarny atak na swój życiorys _, a na swoim blogu napisał, że publikacja zawiera _ zmyślone obrzydliwe barbarzyńskie pomówienia _.

Tusk: Wałęsa to narodowy skarb

- Lech Wałęsa jest potrzebny w Polsce zarówno jako świadectwo tamtych lat, jak i ważny autorytet dla bardzo wielu Polaków - powiedział w odniesieniu do stanowiska Wałęsy premierDonald Tusk. Określił byłego prezydenta jako _ narodowy skarb _ i _ bohatera narodowej legendy _.

bEJjnHoD

- _ Ja osobiście i moi partnerzy w polityce, teraz i zawsze wspieramy Lecha Wałęsę, wtedy kiedy jest dotkliwie, w sposób bardzo niesprawiedliwy oskarżany, czy kiedy poddaje się w wątpliwość jego biografię _ - powiedział Tusk. Podkreślił też, że chciałby, aby Lech Wałęsa nie podejmował decyzji o wyjeździe z kraju.

- _ Chcę zaapelować do pracowników IPN i historyków, aby nie nadużywali środków publicznych, bo nie będą mogli ich w przyszłości używać - jeśli tak to będzie dalej wyglądało, w takim jednostronnym działaniu _ - zaznaczył Tusk.

Jego zdaniem, IPN ma szansę przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją ideologicznie i politycznie neutralną. _ IPN nie jest po to, żeby chwalić Lecha Wałęsę, nie jest po to, żeby oczerniać Lecha Wałęsę. Jest po to, żeby neutralnie z najlepszą wolą badać źródła historyczne _ - podkreślił szef rządu.

bEJjnHoJ

- _ Nie dziwię się, że dziś w Polsce narastają coraz większe emocje wokół IPN. Ci którzy nadużywają cierpliwości Polaków i pieniędzy publicznych, sami stanowią dla tej instytucji największe zagrożenie. Jeśli to się nie zmieni, to takie zagrożenie może stać się faktem _ - powiedział Tusk.

bEJjnHpe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)