Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa - ruszyły pielgrzymki na Jasną Górę

0
Podziel się:

Z Warszawy wyruszyły trzy pielgrzymki na Jasną Górę.

Sprzed kościoła akademickiego pod wezwaniem świętej Anny w Warszawie wcześnie rano ruszyła 27 Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Pójdź za mną".
Początki tej pielgrzymki sięgają drugiej połowy lat 70. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zaproponował wówczas zorganizowanie pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Pierwsza warszawska Pielgrzymka Akademicka wyruszyła 5. sierpnia 1981 roku. Od tego czasu młodzież akademicka oraz szkół średnich Archidiecezji Warszawskiej co roku pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów zwanym "drogą zapomnianych pielgrzymek".
Trasa pielgrzymki wynosi 290 kilometrów. Wymaga przejścia każdego dnia około 35 kilometrów w 5-6 etapach, różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne. Uczestnicy nocują w stodołach lub biorą ze sobą namioty. Bagaże przewożone są samochodami.
Rano z Warszawy wyruszyła 16 Piesza Pielgrzymka niepełnosprawnych "Jesteśmy".
Trasa pielgrzymki jest dostosowana do potrzeb pątników na wózkach inwalidzkich. We wspólnej wędrówce biorą udział osoby zdrowe i niepełnosprawne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych z kraju i z zagranicy. Każda grupa ma swojego patrona - świętego lub błogosławionego.
Trzecia pielgrzymka na Jasną Górę, która wyszła dziś z Warszawy to Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin "Totus Tuus". Jest inicjatywą członków Kościelnej Służby Porządkowej.
Pielgrzymka dzieli się na siedem grup. Dzięki małej grupie pątników ma charakter rodzinny. Sprzyja to nawiązywaniu kontaktów i pogodnej atmosferze. Pątnicy spotykają się z tak przyjaznym przyjęciem w miejscowościach, przez które przechodzą, że nikt nie śpi w namiotach i nie jest głodny.
Oprócz osób świeckich w pielgrzymce uczestniczą także młodzi kapłani i klerycy z seminarium diecezjalnego na Tarchominie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)