Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa - Sannikau- prośba o ułaskawienie

0
Podziel się:

Białoruscy opozycjoniści apelują do europejskich polityków, by ratowali więźniów politycznych Aleksandra Łukaszenki " póki są oni jeszcze żywi."

bEUTZYLF

Główny rywal Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi z 2010 roku Andrej Sannikau skierował do prezydenta prośbę o ułaskawienie. Odbywający karę 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze białoruski polityk na skutek gróźb i tortur podpisał stosowny dokument - poinformowała żona Sannikaua Iryna Chalip.
Natalia Radzina, była więzień polityczna, obecnie dziennikarka portalu Karta 97, przekonywała na konferencji prasowej w Warszawie, że Europa ma już niewiele czasu by uratować białoruskich więźniów politycznych. "Wzywam Unię Europejską by zakończyła dwulicową politykę wobec Łukaszenki. Proszę o to, byśmy zaczęli ratować więźniów politycznych póki oni jeszcze żyją." - apelowała Natalia Radzina.
Żona Sannikaua Iryna Chalip poinformowała, że główny rywal Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich obawia się o własne życie. Podczas widzenia miał napisać "Mnie mogą zabić w każdej chwili". Uład Kobiec, szef sztabu wyborczego Sannikaua, przekonywał polskich dziennikarzy, że obecne białoruskie KGB przypomina niemieckie gestapo. " My wszyscy byliśmy w więzieniu KGB, Ta instytucja nie zmieniła nawet nazwy po upadku ZSRR. Wiemy jakie metody są tam stosowane i można białoruskie KGB porównać do gestapo." - przekonywał Kobiec.
W maju zeszłego roku Andrej Sannikau został skazany na karę pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w związku z opozycyjną demonstracją 19 grudnia 2010 roku w Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich. Sąd uznał go za winnego zorganizowania masowych zamieszek.
Amnesty International uznała Andreja Sannikaua za więźnia sumienia.

IAR

bEUTZYMi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)