Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: 70-lecie Szarych Szeregów

0
Podziel się:

Siedemdziesiąt lat temu - 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie władze Związku Harcerstwa Polskiego zdecydowały, że związek przejdzie do konspiracji, pod nazwą "Szare Szeregi". Harcerze, podzielili się według grup wiekowych - najstarsi stworzyli grupy szturmowe, młodsi - bojowe szkoły, najmłodsi 12 -14 letni- zawiszacy - uczyli się konspiracji - stworzyli w czasie powstania Harcerską Pocztę Polową.  

Janusz Badura - był w Szarych Szeregach od samego początku. W czasie wojny służył w mokotowskim bloku "Radiostacja" Jak wspomina, w Warszawie harcerze prowadzili małą pracę wywiadowczą, a w czasie powstania włączyli się w walkę o wolną stolicę. On sam zaopatrywał walczących powstańców.

Anna Mizikowska pseudonim "Grażka" była łączniczką batalionu "Parasol" - brała udział m.in w walkach o pałacyk Michla. Jak podkreśla - dzisiaj, w czasach pokoju najważniejszym zadaniem dla harcerzy jest nauka. Bardzo popdobnie było podczas wojny. Osoby, które miały kłopoty z opanowaniem materiału, wykładanego na tajnych kompletach, albo przygotowywały się do matury, dostawały urlop i nie uczestniczyły w akcjach.

Historycy oceniają, że w Szarych Szeregach w całej okupowanej Polsce służyło około 30 tysięcy harcerzy. Poległo około 4,5 tys z nich.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)