Notowania

warszawa
10-04-2009 (09:15)

Warszawa: Centralna Droga Krzyżowa

Spod kościoła akademickiego św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie o godz. 20.00 ruszy Centralna Droga Krzyżowa. Największe nabożeństwo tego typu odbędzie się w stolicy już piętnasty raz.

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym roku trasa warszawskiej Drogi Krzyżowej różni się od poprzednich. Ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej archikatedry świętego Jana wyjaśnił, że  związane to jest z 30. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła Drugiego do ojczyzny. Wierni wraz z metropolitą warszawskim Kazimierzem Nyczem i biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Januszem Jaguckim zatrzymają się w tych miejscach, które odwiedził polski papież, między innymi na  Placu Piłsudskiego i w warszawskiej archikatedrze.

Tradycyjnie pod Kolumną Zygmunta abp Kazimierz Nycz skieruje słowo pasterskie do mieszkańców stolicy.

Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami Starówki przeszła w 1994 roku. Co roku bierze w niej udział kilkanaście tysięcy ludzi.

Tradycją jest, że ważący ponad 100 kilogramów drewniany krzyż do kolejnych stacji niosą przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych, m.in. studenci, harcerze, wojskowi, policjanci, strażacy, prawnicy, artyści i rzemieślnicy. Rozważania przy kolejnych stacjach odczytują studenci Akademii Teatralnej.

Hasło tegorocznej drogi krzyżowej brzmi "Przez krzyż do nieba. Przez życie do życia". Duchowym przewodnikiem będzie św. Paweł. Wierni będą wspominać też postać księdza Jerzego Popiełuszki, w tym roku przypada 25. rocznica jego śmierci.

Tagi: warszawa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie