Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We Francji odsłonięto pomniki ufundowane przez rząd Polski

0
Podziel się:

W miejscowości Lailly-en-Val  we Francji zostały odsłonięte dwa pomniki związane z historią drugiej wojny światowej i polskiej emigracji. Oba znajdują się na cmentarzu miejskim i zostały ufundowane przez rząd Polski.  

Pierwszy z monumentów upamiętnia kilkuset polskich uchodźców, którzy mieszkali w Domu Spokojnej Starości utworzonym tam w roku 1957 przez Polski Fundusz Humanitarny. Wielu mieszkańców tego domu spoczęło na cmentarzu miejskim w Lailly-en-Val. Byli wśród nich zasłużeni wojskowi, weterani drugiej wojny światowej, a także emigracyjni działacze polityczni.

Jednym z założycieli Domu Spokojnej Starości był Kajetan Morawski, wieloletni reprezentant we Francji polskiego rządu na emigracji w Londynie.

Drugi pomnik został postawiony dla uczczenia pamięci polskich lotników RAF-u, których samolot rozbił się w roku 1944 w Lailly-en-Val. Historia tego tragicznego lotu została odtworzona przez jednego z mieszkańców wsi pasjonującego się historią ostatniej wojny.

Na początku polsko-francuskiej uroczystości na cmentarzu w Lailly-en-Val, mer miasta Yves Fichou przywołał wspomnienie o polskich emigrantach i polskich lotnikach. Chwilą ciszy uczczono pamięć młodych żołnierzy oraz Polaków, którzy zmarli w Domu Spokojnej Starości.

Państwo polskie reprezentował na uroczystości wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski. Mówił on, że w Lailly-en-Val spoczywa wielu ludzi, którzy są postaciami historycznymi. "Ten cmentarz to symboliczny fragment Polski, fragment naszej historii" - dodał.

Najbardziej wzruszony uroczystością był bez wątpienia Maciej Morawski, wieloletni paryski korespondent Radia Wolna Europa i syn Kajetana Morawskiego, założyciela domu w Lailly-en-Val. Przypomniał on, że w domu tym mieszkali między innymi admirał Unrug, generał Kruszewski i generał Trzaska-Durski.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.