Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgrzy obchodzą 20. rocznicę obalenia żelaznej kurtyny

0
Podziel się:

Węgrzy obchodzą dziś 20. rocznicę obalenia żelaznej kurtyny. 20. lat temu doszło do historycznego otwarcia granicy węgiersko austriackiej. Dokonali tego minister spraw zagranicznych Węgier Gyula Horn i jego austriacki odpowiednik Alois Mock. Stało się to w pobliżu miasta Sopron a ministrowie otworzyli granicę przecinając drut kolczasty. W ten sposób dzień 27 czerwca stał się dla Węgrów symbolem przełomu, przyłączenia się do demokratycznej Europy oraz chwilą rozpoczęcia procesu demokratycznych przemian.

W węgierskich uroczystościach bierze udział Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz przywódcy wielu państw Unii Europejskiej i NATO. Główne uroczystości odbyły się w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym. Podczas przemówienia do zebranych gości prezydent Węgier Laszlo Solyom podkreślił symboliczne dla Węgrów oraz dla wszystkich państw Europy Wschodniej wydarzenia roku 89. Węgierski prezydent zaznaczył, że nie możemy nigdy zapomnieć i musimy podkreślić, że 20. lat temu nasze serca były wypełnione ideałami powrotu do domu, do zjednoczonej Europy. Ta idea wypełniła nas wszystkich entuzjazmem. Zjednoczenie Europy wymagało wielkiej wizji która mogła ogarnąć wszystkich ludzi na kontynencie. Przy okazji tych obchodów musimy pamiętać jakie wartości towarzyszyły wydarzeniom sprzed 20. lat.

W węgierskim parlamencie głos zabrał również marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który podkreślał, że osiągnięcie wolności było możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich narodów. Bronisław Komorowski dodał, że powinniśmy szczególnie mocno pamiętać, że przez lata narody Europy Wschodniej walkę o wolność regularnie przegrywały. Dlatego powinno nas szczególnie cieszyć to, że w 1989 roku udało nam się przeprowadzić bezkrwawą i pokojową rewolucję, która doprowadziła nas do wolności.

Po oficjalnych uroczystościach marszałek Sejmu złoży wieniec pod pomnikiem generała Józefa Bema i odwiedzi park Męczenników Katynia. Spotka się również z przedstawicielami Rady Miejskiej Budapesztu, którzy zainicjowali powstanie parku oraz z węgierską Polonią.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)