Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Westerplatte-73.rocznica wybuchu II wojny światowej

0
Podziel się:

s Westerplatte-73.rocznica wybuchu II wojny światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie symbolem nadziei i siły Polaków. Jego budowa jest obowiązkiem wobec poległych i tych, którzy przeżyli. Takie zdanie wyraził premier Donald Tusk, podczas uroczystość na Westerpatte, związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę muzeum.
Mija 73. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
Donald Tusk zaznaczył, że głos Polski w sprawie II Wojny Światowej musi być donośny, słyszalny i skupiający uwagę całego świata. Muzeum ma być wyrazistym i mocnym sposobem na przekazanie myśli, uczuć i punktu widzenia Polaków, również poprzez formę projektu. Premier dodał, że budynek będzie świadectwem tego, że z wojną i jej skutkami poradziliśmy sobie najdojrzalej ze wszystkim narodów Europy, a także głosem w sprawie przeszłości i przyszłości naszego kontynentu.
Zdaniem premiera "wszyscy jesteśmy w jakimś sensie dziećmi wojny", ponieważ do dziś odczuwamy skutki II Wojny Światowej. W jego opinii Polska w 1939 roku nie była gotowa na atak ze strony III Rzeszy, jednak obecnie, poprzez zmiany wprowadzane w systemie obronnym, jesteśmy państwem silnym.
Rano odbyły się uroczystości rocznicowe na Westerplatte.
Minister obrony Tomasz Siemoniak przypomniał podczas uroczystości , że na Westerplatte rozpoczęła się najtragiczniejsza dla Polaków wojna, która przyniosła miliony ofiar. Jednocześnie w tym miejscu rozpoczęto walkę o wolność i honor. Obrońcy Westerplatte wykazali się nie tylko odwagą, ale również niesamowitą determinacją, która była cechą wszystkich żołnierzy polskich walczących na frontach II wojny światowej - przypomniał Siemoniak. Dzięki tamtym bohaterom można opowiadać dzieciom o tamtych wydarzeniach, a współcześni mogą odczuwać dumę.
Wojna rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. Przez kolejne lata stronami konfliktu był blok państw utworzony wokół tzw. osi: III Rzeszy Niemieckiej, Włoch i Japonii oraz koalicja państw alianckich, czyli Wielka Brytania i jej sojusznicy. W 1941 do koalicji przyłączyły się Stany Zjednoczone i Związek Radziecki, który wcześniej pozostawał w sojuszu z III Rzeszą.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)