Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wg. klubu PiS specustawa stoczniowa grozi likwidacją zakładów i utratą miejsc pracy

0
Podziel się:

Klub PiS nie poprze specustawy stoczniowej bez poprawek, które zapewnią dalsze funkcjonowanie przemysłu stoczniowego. Według posłów, ustawa w obecnej postaci grozi likwidacją zakładów oraz utratą miejsc pracy przez 90 tysięcy osób.

Posłanka Aleksandra Natalli-Świat przypomniała, że jej ugrupowanie proponowało przyjęcie uchwały, która mogłaby przekonać rząd do pomocy publicznej dla stoczni. Posłanka zwróciła uwagę, że obecnie w Europie miliardy euro pompowane są w system finansowy i przemysł, a prezydent Francji zdecydował o nacjonalizacji tamtejszej stoczni, co także jest pomocą publiczną. W stosunku do polskich stoczni stosowana jest natomiast strategia, która ma doprowadzić do ich likwidacji - podkreśliła Natalli-Świat.

Zdaniem Joachima Brudzińskiego ustawa jest "gorzkim owocem" listopadowej decyzji Komisji Europejskiej, która nakazała zwrot pomocy publicznej otrzymanej przez stocznie w Gdyni i Szczecinie. Poseł Brudziński powiedział, że PiS akceptuje zapisy ustawy dotyczące odpraw dla stoczniowców, natomiast sprzeciwia się postawie unijnych urzędników. Poseł przywołał słowa jednego z urzędników Komisji Europejskiej, który miał stwierdzić, że nie wyrazi ona zgody, aby potencjalny inwestor kontynuował proces produkcji statków.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu specustawy stoczniowej. Umożliwi ona sprzedanie nieobciążonego hipoteką majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Zapewni też stoczniowcom wypłaty odszkodowań w wysokości od 20 do 60 tysięcy złotych za dobrowolne odejścia z pracy.

Szef komisji skarbu z PO, Tadeusz Aziewicz tłumaczył, że rządowi zależy, aby nowy inwestor na terenie stoczni nadal produkował statki, choć w samej ustawie nie można było tego zapisać. Jego zdaniem, taki zapis mogłaby zakwestionować Komisja Europejska.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)