Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka Brytania broni Gibraltarczyków

0
Podziel się
bErkcNIl

Wielka Brytania - Gibraltar - spór

Wielka Brytania nie wyklucza kroków prawnych wobec Hiszpanii po tym, gdy jej urzędnicy wprowadzili ostrzejsze kontrole na granicy z Gibraltarem. Londyn twierdzi, że nowe warunki odpraw przekraczających granicę z brytyjską kolonią, są motywowane politycznie.
Spór o brytyjskie terytorium na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego na nowo rozgorzał w ostatnich dniach, gdy ze statków z Gibraltaru zrzucono do morza betonowe ostrogi - jak podano - w celu utworzenia siedlisk dla ryb. W odpowiedzi hiszpańscy rybacy oskarżyli Gibraltar o utrudnianie połowów, a rząd w Madrycie - o złamanie porozumienia w sprawie połowów z 1999 roku.
Następnie rząd Hiszpanii zapowiedział, że może wprowadzić opłaty w wysokości 50 euro za przekraczanie granicy z Gibraltarem, choć na razie ograniczył się do drobiazgowych kontroli, które wywołują ogromne kolejki na przejściu granicznym.
Hiszpanie nie pogodzili się z kontrolą Brytyjczyków nad Gibraltarem. Choć Londyn uzyskał prawa do terytorium 300 lat temu, Madryt wciąż rości sobie do niego pretensje.

IAR

bErkcNIO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)