Notowania

wiadomości
22.04.2011 12:41

Wielki Piątek - Jerozolima - uroczystości

Tysiące izraelskich chrześcijan i pielgrzymów z innych krajów uczestniczy od rana w uroczystościach Wielkiego Piątku w Jerozolimie. Wielkanoc obchodzona jest w tym roku jednocześnie przez wyznawców kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego, dlatego w ciasnych zaułkach Starego Miasta zgromadziło się dziś wyjątkowo wielu wiernych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Już o szóstej rano na Via Dolorosa w tradycyjnej procesji uczestniczyło tysiące pielgrzymów protestanckich, natomiast później Drogę Krzyżową zaczęli przebywać wyznawcy kościołów katolickiego i prawosławnego. Wielu z nich dźwiga na plecach drewniane krzyże w celu upamiętnienia męki Chrystusa.
Procesje katolickie odbywać się będą z przerwami aż do późnych godzin wieczornych. Wbrew początkowym obawom, między przedstawicielami różnych wyznań nie doszło przynajmniej na razie do żadnych incydentów. Władze izraelskie wydawały specjalne przepustki chrześcijanom palestyńskim z Zachodniego Brzegu, aby mogli uczestniczyć w uroczystościach.
Najwięcej Palestyńczyków przybyło z pobliskiego Betlejem. Główne nabożeństwo odbędzie się jak co roku w zatłoczonej po brzegi Bazylice Świętego Grobu.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz