Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wigilia w Niemczech i Austrii

0
Podziel się:

Sałatka ziemniaczana, pieczone gęsi i kiełbaski oraz koniecznie grzane wino - tak będą wyglądać niemieckie stoły w czasie Bożego Narodzenia.

W odróżnieniu od Polaków, Niemcy w Wigilię Bożego Narodzenia najczęściej nie poszczą, a wieczerza wygląda znacznie skromniej niż u nas. Z racji tego, że 24 grudnia to z reguły ostatni dzień przedświątecznych przygotowań lub kupowania prezentów "na ostatnią chwilę", na wigilijnych stołach pojawia się najczęściej jedna potrawa - sałatka ziemniaczana lub pieczona kiełbasa.

Najważniejszym z kulinarnego punktu widzenia momentem świąt jest obiad w pierwszy dzień, który Niemcy najczęściej jedzą w gronie rodzinnym. Na niemieckich stołach króluje wówczas pieczona gęś, a dużą popularnością cieszą się ptaki importowane z Polski. Pieczone kiełbaski, drób czy dziczyzna to też stałe elementy niemieckiego świątecznego stołu.

Ulubionym napojem Niemców w okresie adwentowym i świątecznym jest grzane wino. Co roku Niemcy wypijają 40 milionów litrów gorącego trunku pachnącego goździkami i cynamonem.

Zwyczaje świąteczne w Austrii zależą od tradycji panujących w danym regionie. Szczególnie uroczyście obchodzone jest Boże Narodzenie w Wiedniu.

W stolicy Austrii na wigilijnym stole nie może zabraknąć karpia. W Karyntii - pieczonej kaczki. Największym świątecznym przysmakiem jest miodownik wyrabiany z mąki, mleka, masła i miodu. Kolejne smakołyki to pierniki, gorące kasztany i pieczone migdały. W zachodniej Austrii potrawy wigilijne podaje się na zimno.

Każdy region Austrii ma swoje świąteczne zwyczaje. W Wigilię mieszkańcy zbierają się na rynku śpiewając kolędy. To właśnie w Austrii w Obendorf koło Salzburga w grudniu 1818 roku powstała jedna z najpiękniejszych kolęd świata "Cicha Noc".

Szczególnie uroczyście obchodzone są święta w Wiedniu. Wiele ulic wiedeńskiej starówki jest wówczas przepięknie oświetlonych. Sklepikarze fundują ogromny wieniec adwentowy. Fasady sklepów zostają obwieszone łańcuchami małych lampek o biało -żółtawej poświacie. Do tradycji Wiednia należą jednak przede wszystkim jarmarki. Ich historia liczy ponad 700 lat. Stragany przed ratuszem toną w tysiącach świateł. Zawsze można napić się tu gorącego wina z korzeniami i herbaty myśliwskiej z rumem czy zjeść dania z najróżniejszych zakątków Austrii. W centrum jarmarku stoi duża choinka, a u jej stóp szopka z figurami ludzkiej wielkości. Jest również "Drzewo serc" gdzie spotykają się zakochani. Z "Poczty w chmurach" można wysyłać listy do Świętego Mikołaja.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)