Notowania

wikileaks
19.12.2010 08:07

Wikileaks: wzmianka o Cimoszewiczu

W ujawnionej przez Wikileaks kolejnej porcji amerykańskich depesz dyplomatycznych znalazło się 7 doniesień na temat zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy. Jedno z nich, z jesieni 2009 roku, dotyczy Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Konsul generalny USA w Strasburgu, Vincent Carver informuje w niej Departament Stanu w Waszyngtonie o wyborze na sekretarza generalnego Rady byłego premiera i ministra spraw zagranicznych Norwegii, Thorbjorna Jaglanda. Amerykański konsul zauważa, że kontrkandydat Norwega, były polski premier i szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz, zamiast godnie przyjąć swoją porażkę i solidarnie wysłuchać przemówienia Jaglanda, opuścił Strasbourg gdy tylko dowiedział się o wyniku głosowania.
Carver opisuje dalej, jak 1 października 2009 roku, czyli w dniu objęcia urzędu przez Norwega, polski ambasador gorzko wyrzekał, że "rusofil Jagland" powiedział Rosjanom, iż wytrwale przeciwstawiał się rozszerzaniu NATO i Unii Europejskiej w kierunku jej granic. Tu amerykański konsul zgłasza prośbę pod adresem ambasady w Oslo, aby przedstawiła wszelkie informacje na temat poglądów Jaglanda w kwestii rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej.

IAR

Tagi: wikileaks, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz