Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wisława Szymborska-pogrzeb

0
Podziel się:

Pogrzeb Wisławy Szymborskiej odbędzie się za tydzień, w czwartek o 12 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Urząd Miasta Krakowa razem z najbliższymi poetki uzgodnił termin ceremonii - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że zgodnie z wolą zmarłej, jej prochy zostaną złożone w rodzinnym grobowcu, tam gdzie leżą jej rodzice i siostra.

Jak na razie swoją obecność na pogrzebie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski i - jak powiedział Jacek Majchrowski - według wszelkiego prawdopodobieństwa premier oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Michał Rusinek wykonawca testamentu i asystent noblistki dodał, że ceremonia pochówku będzie miała charakter świecki.
Po pogrzebie, w Sukiennicach odbędzie się spotkanie dla najbliższych żałobników, a w Muzeum Sztuki Współczesnej otwarty wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej.
W południe w holu kamiennym krakowskiego magistratu przy Placu Wszystkich Świętych została wyłożona księga kondolencyjna, do której mieszkańcy mogą się wpisywać. Dziś od rana wszystkie budynki Urzędu Miasta, autobusy i tramwaje przyozdobione są kirem. Przygotowywana jest też wystawa, poświęcona zmarłej poetce. Będzie ją można oglądać od jutra, w głównym budynku magistratu Krakowa, przy Placu Wszystkich Świętych.
Jeszcze w tym roku ukaże się ostatni tom wierszy Wisławy Szymborskiej. Jak poinformował Polskie Radio sekretarz noblistki, Michał Rusinek - będzie on zatytułowany "Wystarczy". Jest to niedokończony tom, zawierający kilkanaście wierszy.
Michał Rusinek powiedział, że noblistka tworzyła do ostatnich chwil. W ostatnim tomie wiele nawiązywała do lat swojej młodości. Jeden z wierszy, zatytułowany "Lustro", jest wspomnieniem z wojny i zniszczonej Warszawy.
W najbliższym wydaniu Tygodnika Powszechnego ukaże się niepublikowany dotąd wiersz noblistki:"Mapa".

Donald Tusk napisał na stronie internetowej Kancelarii Premiera, że "Wisława Szymborska była uważnym świadkiem naszych codziennych zmagań w XX wieku. Umiała o nich mówić takim językiem, który - jeśli chciało się słuchać - otwierał nas ku sobie, z prostego powodu, bo sięgał do naszych najgłębszych ludzkich uczuć".
"Nic dwa razy się nie zdarza", a skoro tak, to każda chwila i każda myśl są wyjątkowe, bo już nigdy się nie powtórzą" - napisał premier. "Jej wiersze miały charakter listu, po który każdy może sięgnąć i odnaleźć własne myśli".
Donald Tusk podkreślił, że Wisława Szymborska "nie czekała i nie liczyła na honory. Gdy nadeszła sława, była nią wyraźnie zakłopotana. Wiernych czytelników miała zawsze za przyjaciół. Odpowiedzią na nadwiślański tumult i zgiełk były pogodny uśmiech i zaduma nad pojedynczym losem. Taką ją zapamiętałem, takie też są jej wiersze, z którymi nas pozostawia" - napisał premier Donald Tusk.
Unijna Komisarz do spraw kultury Andrula Wasiliu dołączyła do grupy tych, którzy złożyli hołd Wisławie Szymborskiej, zmarłej polskiej poetce, laureatce nagrody Nobla. "Wisława Szymborska należy do panteonu największych światowych poetów i eseistów. Jej prace oświecały kulturę i historię Polski przez dekady i były doceniane na całym świecie"- napisała w oświadczeniu Andrula Wasiliu. .
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i premier Andrius Kubilius wystosowali do prezydenta i premiera Polski depesze kondolencyjne w związku ze śmiercią poetki Wisławy Szymborskiej.
"To wielka strata nie tylko dla Polski, ale również dla miłośników polskiej poezji i literatury na całym świecie" - czytamy w depeszy kondolencyjnej premiera Kubiliusa. Również prezydent Dalia Grybauskaite wyraziła głęboki żal z powodu śmierci wybitnej poetki i noblistki. Grybauskaite złożyła wyrazy współczucia zarówno bliskim Wisławy Szymborskiej, jak i miłośnikom jej poezji na całym świecie.
Wiele miejsca odejściu Wisławy Szymborskiej poświęcił francuski kanał telewizji France 24 nadający w języku francuskim, angielskim i arabskim. Skromność, inteligencja, głębia przemyśleń - takie cechy osobowości Wisławy Szymborskiej, które znalazły odbicie w jej twórczości, akcentuje France 24, która przytacza liczne anegdoty z życia poetki.
Również w Wielkiej Brytanii odnotowano odejście Wisławy Szymborskiej. We wspomnieniowym artykule w internetowym wydaniu "Daily Telegraph" czytamy: "Polska laureatka Nobla prostymi słowami i bawiąc się rymem poruszała struny ironii i zrozumienia".
Prostota, naturalność, brak patosu - tak charakteryzuje poezję Wisławy Szymborskiej dzisiejsza włoska prasa. Podkreślając niezwykłą jej popularność wśród czytelników, jak gdyby nie była poetką, lecz gwiazdą rock and rolla.
O śmierci Wisławy Szymborskiej informuje też niemiecka prasa. Poetka była dobrze znana za naszą zachodnią granicą.
Informacja o śmierci polskiej noblistki pojawia się w serwisach internetowych najważniejszych niemieckich mediów. Przytaczają one opinie o ogromnej stracie dla polskiej literatury. Przypominają też jak skromną i nielubiącą rozgłosu osobą była Wisława Szymborska.
Również rosyjskie media przypominają sylwetkę Wisławy Szymborskiej. "Prostym na pierwszy rzut oka językiem potrafiła mówić o sprawach nie prostych"- tak o polskiej poetce opowiadają dziennikarze radia Svoboda. Stacja przypomina, że gdy wręczano Polce w 1996 roku nagrodę Nobla jurorzy podkreślili ironiczny styl jej utworów i umiłowanie do prostoty, która pozwala czytelnikom zrozumieć trudne kwestie. "Z wielką trafnością potrafiła opisać historyczne marzenia nie tracąc z pola widzenia teraźniejszości"- tak o Wisławie Szymborskiej napisał portal internetowy Gazeta.ru.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)